nejasný dokument 1895

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
mariposa
Člen
Člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 04 Apr 2013, 17:13
Predkovia z oblasti: Jašurek, Galus, Makuch, Direr,.....Čadca, Martin, Valča, Krušetnica, Štiavnické Bane

dobrý deň, v starej ujovej drevenici sme našli dokument 1895, neviem presne k čomu je , viem prečítať len meno a dátum narodenia jun 1869 , František Bilik z Kolarovic pri Bytči, ospravedlňujem sa možno je príspevok v tejto časti fóra nevhodný , ale i tak ďakujem za pomoc
bilik.jpg
bilik.jpg (84.31 KiB) 109 zobrazení
Bilik 2.jpg
Bilik 2.jpg (101.35 KiB) 109 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2249
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Dobrý deň,
obe predložené strany sú písané tzv. kurentom a sú v nemeckom jazyku. Na ten tu máme viacero machrov, takže by sme Vám zrejme vedeli pomôcť. Od Vás ale najprv potrebujeme, aby ste nahrali obe fotografie napr. na stránku https://imgbb.com/ v čo najlepšej kvalite a nám sem do tohto vlákna zdieľali link. Ak bude fotka v lepšom rozlíšení, bude sa lepšie čítať a skôr Vám poradíme.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď