VYRIEŠENÉ Svadba, 1804, Dolná Mariková, latinčina

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
oxiana
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 23 Apr 2017, 14:24
Predkovia z oblasti: Považská Bystrica, Maríková, Hrčava

Dobrý deň,

prosím o pomoc s prekladom zápisu o svadbe (4. zápis zdola na pravej strane):
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

17.6.1804
Vdovec Andrej Lamoš a čestná panna Anna Fígľová a ?????

Moc ďakujem.

A.
Naposledy upravil/-a oxiana v 01 Júl 2020, 13:02, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2616
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Dobrý deň,
zvyšok zápisu znie: „Cum Dispensatione in tertio mixtu quarto (gradu),“ tzn. snúbenci boli príbuzní v zmiešanom treťom a štvrtom stupni príbuzenstva.
Podľa https://www.flickr.com/photos/yalelawlibrary/8553908705 to vyzerá tak, že prastarý otec jedného z manželov bol zároveň aj praprastarým otcom druhého z manželov.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4247
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Patrik zrejme prehliadol slovko "affinitate", teda ide o afinitné, nie pokrvné príbuzenstvo. Takže aj tie príbuzenské vzťahy, ktoré uviedol, sú neplatné a možností je viac.
oxiana
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 23 Apr 2017, 14:24
Predkovia z oblasti: Považská Bystrica, Maríková, Hrčava

Dobrý deň,

ďakujem vám obom za pomoc.

Pekný deň,

A.
Napísať odpoveď