TREBUĽA - Hriňová - Slanec (vtedy Detva). Odkiaľ sem prišli?

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Používateľov profilový obrázok
Keckar
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 14 Júl 2020, 15:56
Predkovia z oblasti: TREBUĽA - Hriňová - laz Slanec(Podpoľanie)

Pekný deň,
chcel by som si overiť vašou zdvojenou kontrolou, či idem správnou cestou alebo nie.

Som potomok rodu rodu TREBUĽA - prezývka Jankáč, ktorí žili, žijú v Hriňovej - Slanci č.418.
Predok Ján Trebuľa 17.7.1861 , Detva – Hriňová – Slanec 418 má asi ako prvý túto adresu.

Odkiaľ prišli do Hriňovej - Slanca????
Myslím si správne, že pravdepodobne z Detvianskej Huty?
Trebuľovci žijú aj v Kováčovej, v Malachove, v Makove ....?

Úprimne ďakujem za pomoc. ĎAKUJEM za usmernenie.
Anton TREBUĽA - Kečkár

1. Ján Trebuľa 17.7.1861 , Detva – Hriňová – Slanec 418
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKDJS-Z6M
v poznámke , ktorú neviem celú prečítať je meno Ján ... Miklosfalva, teda Detvianska Huta.
Znamená to, že otec Ján sa prisťahoval z Detvianskej Huty?

Idem ďalej správnou vetvou ?

2. Ján Trebuľa 3.3.1839 Detvianska Huta,
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKDJH-FF6
svadba 16.2.1857 - manželka Mária Žilková

3. Juraj Trebuľa 6.5. 1815 Detvianska Huta ,
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKDJ7-K6Q
svadba 2.2.1836 Detvianska Huta - manželka Anna Priatková

4. Juraj Trebuľa a Anna
????
Anna Theresia
Člen
Člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 10 Jún 2018, 16:50
Predkovia z oblasti: Slovensko: býv. Prešporská a Nitrianska stolica, Srbsko: Vojvodina-Báčka (pôvodne Hont a Gemer), Chorvátsko

Dobrý deň.
Zápis, ktorý označujete ako poznámku v prvom z linkov, predstavuje meno krstiaceho kňaza  - Joannes Prokssa ( ? )  - naozaj z Detvianskej Huty. Overila som si jeho pôsobenie v daných rokoch v príslušnej matrike. Takže Jána Trebuľu krstil dňa 17. júla 1861 p. farár z Detvianskej Huty. Ak si všimnete, tento záznam je akoby doplnený dodatočne, pretože pred ním sa nachádzajú mladšie dátumy.

V sobášnom zázname Jána Trebuľu a Márie Žilkovej zo dňa  16. 02. 1857 je meno  Jánovej matky uvedené, ak správne čítam, ako Anna Rak / čo sa síce líši od Vami podaného rodného priezviska matky - avšak môže ísť napr. aj o nejaký alias v jej rodine, alebo p. farár prepočul správny tvar mena či pod. / a bydlisko spadá pod Detvu / teda pravdepodobne Slanec, ako píšete /  č. 418, u nevesty č. 417. Takže v čase svadby s Máriou už určite býval vo vami uvedenej farnosti:

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Nepriamy dôkaz o presťahovaní sa rodiny do Slanca  / a tým o správnom postupe Vášho bádania / môžete získať napr. , ak vyhľadáte krsty všetkých detí narodených manž. páru Juraj Trebuľa  a Anna Priatka ; resp. Rak v príslušných rokoch v matrike pokrstených v Detvianskej Hute a hlavne, či je po dátume nar. posledného nájdeného dieťaťa v DH zaevidované ďalšie dieťa  tohto páru v krstnej matrike Detva. 
Pomôcť by mohol aj záznam o úmrtí Jána Trebuľu, manžela Márie Žilkovej - možno sa v ňom bude nachádzať zmienka, odkiaľ Ján pochádzal. Prípadne nájsť matričné záznamy, v ktorej farnosti boli pochovaní Juraj Trebuľa s manž. Annou; či v DH alebo v Detve.

Ešte čo sa týka rodného priezviska matky Jána Trebuľu, v tomto zápise krstu je zaznamenané v podobe : " Rak " :
28. 02. 1841 - Maria

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Používateľov profilový obrázok
Keckar
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 14 Júl 2020, 15:56
Predkovia z oblasti: TREBUĽA - Hriňová - laz Slanec(Podpoľanie)

Pekný večer a veľká vďaka Anna Theresia!
1. Máte pravdu - je to zápis farára, našiel som si ich zoznam na Detvianskej Hute, pôsobil tam Ján Prokša v 1858 - - 1876. Ľudia z mnohých už vtedy existujúcich hriňovských lazov mali bližšie do kostola na Detviansku Hutu ako do Detvy.
2.V sobášnom zázname Jána Trebuľu a Márie Žilkovej zo dňa 16. 02. 1857 je meno Jánovej matky Anna Rak - Raková. Dodnes sa v Hriňovej - laz Skalisko hovorí jednému zhluku domov na kopci do RAKOV.
Hľadal som Jánovu matku Anna Rak, aby mi to vekovo sedelo, našiel som v blízkom Lome nad Rimavicou
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKDV5-7WD
ale aj v Detve
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKDJM-CJK
???
3. Nemohol mať Juraj Trebuľa 2 ženy?
Je zaujímavé, že v 1839 pri narodení Jána sú svedkovia Juraj Marko a Anna Hronček, matka, manželka Anna Priatka (svadba bola svadba 2.2.1836 Detvianska Huta) .
https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:KDJH-FF6
V 1841 matka, manželka Anna Rak pri zápise narodenia Márie a svedkovia Matúš Hronček a Anna Marko - akoby sa vymenili manželia za svedkov.
https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:KDJH-FRT
Len pri prvom zápise je zápis Hriňová, pri druhom Detvianska Huta.
??? Idem ďalej správnou vetvou ?
4. Záznam o úmrtí Jána Trebuľu, manžela Márie Žilkovej sa mi nepodarilo zatiaľ nájsť.
5. Vyhľadám ostatné deti ako ste mi radili, uvidíme.
6. 100 percentnú istotu mám , že môj praprastarký Ján Trebuľa sa narodil 17.7.1861 , Detva – Hriňová – Slanec 418, úmrtie som nezistil ani v živých matrikách v Hriňovej, ani v Detve. Jeho otec bol Ján Trebuľa a manželka Mária Žilková, svadba 16.2.1857.
7. ???? Ján Trebuľa narodený 3.3.1839 Detvianska Huta má pri krste otca Juraja Trebuľu a matku Anna Prjatka, no na svadbe v 1857 má macochu Anna Rak? ????
Je to môj predok alebo len menovec?

Veľmi pekne ďakujem za akékoľvek postrehy a rady.
Anton TREBUĽA - Kečkár
Anna Theresia
Člen
Člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 10 Jún 2018, 16:50
Predkovia z oblasti: Slovensko: býv. Prešporská a Nitrianska stolica, Srbsko: Vojvodina-Báčka (pôvodne Hont a Gemer), Chorvátsko

Dobrý deň.
3. a 7. 
Nemyslím si, že by bolo veľmi pravdepodobné, že Juraj Trebuľa mal v čase narodenia detí, ktorý skúmate, postupne dve manželky.  Nenasvedčujú tomu totiž žiadne matričné záznamy...  V matrike pochovaných DH  sa medzi rokmi 1839 - 1841 nenachádza zápis o úmrtí Anny Trebuľa, rod. Priatka - Jurajovej manželky; takisto ani v rovnakom období sa v sobášnej matrike nenachádzajú mená snúbencov - vdovec Juraj Trebuľa a Anna Rak... Samozrejme, eventuálny sobáš by sa mohol konať aj v inej lokalite, no pokiaľ ho naozaj nenájdete, sú to iba dohady...
Skôr mi príde pravdepodobnejšie, že sa jedná predsa len o nejaký alias, alebo priezvisko " po chalupe " - ako vlastne aj sám píšete, že poznáte v blízkosti Hriňovej časť lazu s podobným názvom.
No rada by som Vám dala do pozornosti ešte jeden záznam z úmrtnej matriky Detva, ktorý by sa mohol vzťahovať k danej téme.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

27. 07. 1852 zomrel Georgius / Juraj Trebuľa, manžel Anny Lalik, vo veku 40 r. , s bydliskom Szlanecz. 
Keďže toto priezvisko bolo v spomínanej farnosti pomerne zriedkavé,  a sám uvádzate, že ako prvý sa tam narodil až Ján v r. 1861 / teda predpokladám, že máte preskúmané príslušné matričné knihy a Vaše priezvisko ste tam dovtedy nenašli /  ; zrejme by mohol tento Juraj byť otcom Jána T. st. V sobášnom zázname Jána st. a Márie Žilkovej z r. 1857, ak  sa nemýlim a správne čítam, je totiž uvedený / spolu s Annou Rak / už ako zosnulý... Možno sa celá rodina presťahovala do Slanca ešte pred rokom 1852.  Jediné, čo prekvapuje; resp. nesedí, je znova rodné priezvisko manželky Anny. Hoci možno by sa oplatilo bližšie preskúmať, či práve ona nebola potom Jurajovou druhou manželkou... No úmrtie Anny Priatka / Rak som do r. 1857 nenašla ani v matrike Detvy ani v Detvianskej Hute.
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Pár poznámok:
V hriňovských osadách Skalisko a Slanec sa vyskytovalo priezvisko Priadka-Rak.
Zdroj: https://zlatyfond.sme.sk/dielo/1743/Med ... bliografia
Kapitola Rodinné mená.

Kvôli pôvodu Trebuľovcov si pozrite Sčítanie ľudu z r. 1869 pre obec Detva.
V tom čase tam bola zahrnutá aj veľká časť terajšej Hriňovej. Malý počet hárkov existuje osobitne aj pre Hriňovú. V hárkoch sa spravidla uvádzali aj miesta narodenia. Sčítania sú k dispozícii v ŠA Banská Bystrica.

Užitočným zdrojom môžu byť aj Dikálne súpisy pre Zvolenskú župu z rokov 1773-1848.
Tiež v ŠA BB.

Jozef Trebula sa spomína na zozname sklárov Hriňovskej sklárne zo začiatku 19. stor.
Zdroj: Ján Žilák, Sklárne na Podpoľaní, str. 22. , 2004
Používateľov profilový obrázok
Keckar
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 14 Júl 2020, 15:56
Predkovia z oblasti: TREBUĽA - Hriňová - laz Slanec(Podpoľanie)

Pekný večer pán Imrich!

Ďakujem za snahu pomôcť a rady,
zaujala ma najmä s tými Dikálnymi súpismi pre Zvolenskú župu z rokov 1773-1848,
s tým nemám skúsenosti a neviem, čo konkrétne môžem odtiaľ zistiť, no za pokus to stojí.
Vďaka!

Samozrejme mnohé materiály , i tento z monografie Detva z 1905 od K.A. Medveckého poznám,
to isté platí aj o prácach pána Žiláka o sklárňach na Podpoľaní.
Je to jedna z možností, že Trebuľovci prišli ako iní sklári zo zaniknutej huty na Detvianskej Hute do menšej novej sklárne v Skalisku a veľkej známej uhorskej sklárne v Hornej Hriňovej.

Problém je potvrdiť ten prechod z Detvianskej Huty do Hriňovej (vtedy ešte patriaca Detve).

Anton TREBUĽA - Kečkár
Používateľov profilový obrázok
Keckar
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 14 Júl 2020, 15:56
Predkovia z oblasti: TREBUĽA - Hriňová - laz Slanec(Podpoľanie)

Pekný deň z Hriňovej!
Chcel by som vás poprosiť o pomoc, o radu, o potvrdenie alebo vyvrátenie týchto údajov.
Hľadám spojivko medzi týmito dvomi osobami, „predkami“, pokračujem v správnej línii svojich predkov – syn a otec? ĎAKUJEM!
1. Prvým je môj skutočný predok (praprastarý otec) Ján TREBUĽA nar. 17.7.1861 (Hriňová Slanec 418) (matriky Detva).
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKDJS-Z6M
oženil sa v 1886 s Katarínou Halajovou,
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
úmrtie som nedokázal zistiť ani v živých matrikách Hriňovej, Detvy, Detvianskej Huty, zomrel do roku 1928, vtedy umrela jeho žena Katarína ako vdova.
2. Tým druhým je jeho otec ???
Ján TREBUĽA nar.3.3.1839 (Hriňová, zápis v matrike Detvianska Huta), iných Jánov v Detve, Detvianskej Hute som v tom období nenašiel.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKDJH-FF6
Oženil sa ako 21 ročný 16.2.1857 s Máriou Žilkovou – DT, teda 1857 – 21 = 1836,
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
umrel v roku 1885 ako 49 ročný, odpočítal som 1885 - 49 = 1836.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Vedeli by ste mi prosím pomôcť? Sú to skutočne otec a syn?
ĎAKUJEM.
Anton TREBUĽA – Kečkár
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Domnievam sa sa veľmi vysokou pravdepodobnosťou, že na rod Trebuľovcov, ktorý sa objavuje v matrikách Detvianskej Huty a Detvy treba pozerať takto:

Anna Priatka má určite alias Rak, naznačuje to kniha p. Medveckého a fakt, že tie 4 deti Juraja Trebuľu, kde 3x vystupuje Anna Priatka a 1x Anna Rak majú pri krstných rodičoch rovnaké priezviská. Viď:
https://www.familysearch.org/search/rec ... 0&offset=0

Anna Priatka-Rak zomrela 30.3.1841 vo veku 25 r. (zrejme na nasledky pôrodu).
Pôvod má uvedený ako Horná píla (Superior Runcina).
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=773565

Následne sa Juraj Trebula žení 15.11. 1841 s Annou Lalik (alias Tušim), vo veku 24 r.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=773565
(Všimnime si, že hneď po Jurajovi T. sa žení Jozef T., zrejme brat.)

Ako zistila p. Anna Theresia, tento Juraj Trebuľa zomrel r. 1852 vo veku 40 r. v Hriňovej-Slanci. Ako manželku má uvedenú Annu Lalik.

Ak sa pozrieme na výskyt Trebuľovcov v okolí Hriňovej v intervale 1800-1850,
tak hneď vidíme, že ich tam bolo veľmi málo. Do r. 1829 sa tam objavujú len deti jedného manželského páru: Juraj Trebuľa a Anna Sojčák. Tu je ich sobáš 17.2.1805:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=773565
Juraj má 22 rokov a bydlisko Hutta, teda bývalá skláreň v Miklósfalva (DH).
Deti tohto páru sa neskôr ženili vo farnosti Detvianska huta, ich deti sú dobre videteľné, včítane Juraja T. a Anny Priatka-Rak.
Odporúčam zostviť všetky tieto rodiny Trebuľovcov aby sa získal ucelený obraz.

Žiaden Trebuľa sa v DH matrikách nevyskytuje pred 1805, ani v Súpise duší z r. 1792:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=773565

Na záver bonusová špekulácia:
Odkiaľ prišiel Juraj Trebuľa do sklárne v Detvianskej hute?
8.1.1867 zomrel istý Juraj Trebuľa v Slanci na č. 416(!), vo veku 114 r. (Matrika Detva). Bol vdovcom po Anne Mičuda (zrejme druhá manželka-preveriť). Vek je zrejme len odhadnutý ale určite vysoký:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=773348
Pôvod má uvedený v Turzovke v Trenčianskej župe.

Pozrel som v rýchlosti do indexu pre Turzovku, ve tam veľa Tribulovcov pred r. 1800...
Používateľov profilový obrázok
Keckar
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 14 Júl 2020, 15:56
Predkovia z oblasti: TREBUĽA - Hriňová - laz Slanec(Podpoľanie)

Pekný deň pán Imrich !
ĎAKUJEM za Váš názor, snahu pomôcť a rozlúštiť dané skutočnosti.

Na lazoch som si overil u ľudí, áno žili v 19. storočí Priatkovci - Rakovci aj v Skalisku U Rakov - hriňovský laz.

K tomu Jurajovi Trebuľovi (1815 - 1852) a Anna Priatka - Rak (+1841) - máte pravdu o ich deťoch i o jej úmrtí a vývoji, kde žili, tak isto aj o druhej manželke Lalík. Ďakujem aj pani Theresii.

Šiel som ďalej po stopách otca Juraja - Jurajovi TREBUĽOVI, ktorý mal s manželkou Annou 9 detí
(všade je uvádzaná ako Anna). Pri sobáši ako Anna Sojčák ???? Na hriňovských lazoch je známe a staré priezvisko Zošiak, nemôže to byť ono?
Náš Juraj *1815 bol piaty v poradí. Vývoj miesta pri narodení sa vyvíjal postupne u najstaršej dcéry z 1809 od Komárna - laz blízko DH - kedysi laz Detvy, dnešnej Hriňovej, dnes laz Detvianskej Huty , cez Huttu (Detvianska Huta) až po Runcina sup. ( Horná píla v Hriňovej) u poslednej dcéry z 1825. Skláreň na Detvianskej Hute ukončila činnosť okolo 1804 roku, začala výroba v sklárni v Hriňovej - Skalisku, neskôr i v Hornej Hriňovej, kde boli i píly, neskôr železnička ...

To spojivko ďalšieho výskumu bude podľa všetkého Juraj Trebuľa s manželkou Annou Sojčák, Zošiak, ktorí mali sobáš 17.2.1805 na Detvianskej Hute.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=773565

Ďakujem za bonusovú špekuláciu :). Znie to veľmi zaujímavo.
Odkiaľ prišli?
Trebuľa nie je v matrikách Detvy, Detvianskej Huty pred 1805. Hutianske som prezrel, detvianske najstaršie neviem už prečítať a strácam sa v nich.
Veľa zápisov Trebuľovcov zo 17. a 18. stor. nachádzam v Hriňovej bližších lokalitách , najmä Kováčová - s majerom, usadlosťou Trebuľa, Radvaň nad Hronom, potom vzdialený Makov na severe Slovenska.
Ojedinelé zápisy sú na Šoltýske, Hronsek ...

Len nájsť to spojivko :).

Ďakujem všetkým, ktorí nám akokoľvek pomôžu.
Anton TREBUĽA - Kečkár
Napísať odpoveď