Jozef Sikora - 1. sv. vojna

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Anina
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 178
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Zdravím Vás.
V tejto matrike, štvrtý zápis od spodu je pri Jozefovi Sikorovi poznámka. Je tam dátum jeho smrti. Ďalej sa tam píše o nejakej listine vydanej v Martine? Má to byť doklad o smrti? Kde by som ju našla?
Ďakujem.https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKH4K-6DG
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4055
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Je tam "asi", teda sa domnievam, že ide o dátum, ktorý určili pri vyhlásení za mŕtveho. Nasleduje "Žup(ný) úrad v Martine č. 24108/26", čo by korešpondovalo s predošlým v tom zmysle, že to bolo zapísané na základe prípisu uvedeného čísla zo Župného úradu v roku 1926. Tieto vyhlásenia za mŕtvych sa konali na župných súdoch a v archívnych fondoch týchto súdov sa dajú nájsť. Neviem, ako je na tom táto župa, ale napr. z Trenčianskej župy sa tento fond nezachoval, pretože ho zničila ruská armáde pri prechode frontu počas 2. svetovej vojny.
Anina
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 178
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Ja som prehliadla slovo ,, asi ". Dátum smrti som brala ako presný, preto mi nebolo jasné, čo mohol úrad oznamovať.

Ešte raz ďakujem.

Anina
Napísať odpoveď