Sobáš 1885 Štiavnik VYRIEŠENÉ

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Bortlock
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 01 Sep 2020, 22:02
Predkovia z oblasti: Okres Bytča

Dobrý deň
aké sú prosím vás mená otca a matky aj za slobodna Stephanusa Červenca? Zdá sa mi, že ide o Petra a Mariu len neviem akú.
Odkaz
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Taktiež keď som chcel nájsť v matrike jeho narodenie, stephanusa, tak som ho nenašiel. Odčítal som jeho vek od sobáša a nenašiel som ho tam a hľadal som aj niekoľko rokov dopredu a dozadu. Je to možné? Stala sa nejaká chyba alebo som to dokázal prehliadnuť aj po niekoľký krát?

Ďakujem
Naposledy upravil/-a Bortlock v 15 Sep 2020, 19:32, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Dobrý deň,
čítate správne. Podľa sobášnej matriky sa Štefan narodil ako syn Petra Červenca a Márie Račkovej. Pozrel som do indexov a také meno som skutočne nenašiel.
Vyslovujem však hypotézu, že Vaši predkovia predtým používali priezvisko Kladivík. Keď som si vyhľadával podľa indexov narodenia detí, ktoré by mali rodičov Petra a Máriu, vyhodilo mi to istého Petra Kladivíka s manželkou, ktorí bývali na identickej adrese - Štiavnik 471. Preto si myslím, že ide o akýsi alias, resp. alternatívne priezvisko, ktoré rodina používala.
Peter s Máriou mali podľa matriky deti:
Jozef, nar. r. 1855,
Ján nar. r. 1858,
Štefan nar. r. 1860 - Vami hľadaný predok,
Veronika, nar. r. 1863,
Martin nar. r. 1866.

Bližšie info viď. tu: https://www.familysearch.org/search/rec ... ategory=on

Je otázne, aké bolo skutočné priezvisko Márie, keďže sa spomína pod priezviskami: Rumanová, Račková a Bačková. Ich sobáš sa konal dňa 10. februára 1851, viď tu: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Obaja manželia boli v čase tohto sobáša vdovci, takže skúste nájsť ich predošlé manželstvá. Upozorňujem, že štandardne boli nevesty-vdovy uvádzané pri sobáši priezviskom nebohého manžela, v rodnej matrike pri narodení detí im zase farár zvykol uviesť dievčenské priezvisko. To znamená, že keď budete pátrať po jej prvom sobáši, budete hľadať sobáš nejakého Rezáka s Máriou Račkovou/Bačkovou/Rumanovou.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď