Narodenie 1890 Štiavnik VYRIEŠENÉ

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Bortlock
Člen
Člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 01 Sep 2020, 22:02
Predkovia z oblasti: Okres Bytča

Dobry den
chcel by som vas poprosit o precitanie mien rodicov pri lucii beclikovej. Je tam dodatocne uvedeny Vendelin Moziesik a tiez by ma zaujimalo, ze preco su tam uveden tri mená, respektine dvakrat spomenta nejaka barbora, pri tej druhej je uvedena este aj nejaka filia? takze chapem, ze dcera. Tiez by som poprosil o tu prvu poznamku, pise sa v nej nieco sobasi jej rodicov ak spravne vidim. Ta druha je jej sobas.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKH71-2KJ ide o 9 zapis odvrchu

Dakujem
Naposledy upravil/-a Bortlock v 25 Sep 2020, 19:05, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 3978
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Dieťa sa pôvodne narodilo ako nemanželské a bolo dodatočne legitimizované následným sobášom rodičov zo dňa 13. septembra 1891. Z uvedeného dôvodu tam bola v rodičoch pôvodne zapísaná iba matka, Barbara (ale nie Beclikova) Bieliková, dcéra Lukáša a Barbory Báchoríkovej. Dopísaný je dodatočne otec, nie Moziesik, ale Mojžesík (v sobášnom zázname je Mojžesík, prezývaný Moziesik). V tej poznámke nad sobášom Lucie je uvedené, že dieťa bolo legitimizované sobášom rodičov dňa 13.9.1891.
Napísať odpoveď