Sobáš, 1853 maďarčina- Vyriešené

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Dolly29
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 03 Nov 2020, 16:21
Predkovia z oblasti: Dolák, Pesko, Partel, Reinwart, Slovensko a ČR

Dobrý deň poprosila by som o prečítanie najmä koncového zápisu.
Pripájam link strana 46 číslo 8 tretí riadok zospodu. Ján Partel a Marina Szolnay 22 a 20 ročný slobodní mená svedkov predpokladám a ďalej neviem. Nevesta je Marina alebo Maria? ďakujem.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

S pozdravom a prianím pekného
Dominika
Naposledy upravil/-a Dolly29 v 02 Apr 2021, 22:59, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2580
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Dobrý deň,
nevesta je uvedená ako Marína, avšak krstné mená Mária a Marína sú totožné. V poznámke je text nesúvisiaci s Vašimi predkami:
„Počas štyridsiatich dvoch rokov a desiatich mesiacov mojej kňazskej služby som v mestečku Dolné Orešany zosobášil dohromady pätstosedemdesiat sedem manželských párov. Dňa 3. februára 1853, Jozef Madáč, farár dolnoorešiansky, vicearcidiakon cirkvi trnavskej, kanonik v Kostole sv. Mikuláša [v Trnave].“
S pozdravom
Patrik Zakarovský
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 432
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Len doplním Patrikovi text, dotyčný kňaz bol vicearchidiakon dištriktu Smolenickeho - v dnešnej terminológii dekan Smolenickeho dekanátu.

Laco
Napísať odpoveď