Sobáš 1827 Hrádok VYRIEŠENÉ

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Bortlock
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 114
Dátum registrácie: 01 Sep 2020, 22:02
Predkovia z oblasti: Okres Bytča

Dobrý deň
pomohol by mi niekto s prekladom sobášá? Paulus Herak, coelebs Zingarus, orig ???, ??? 21 (to bude pravdepodobne vek), im hradek degens (znamená to,že bol prepustený z farnosti??) Clara Kuttyo, Andreas, Zingari hradek fi, vek 16, ? coelebs
Ženích bol teda odkiaľ? Respektíve, nebol z Hrádku? Nevesta bola dcéra Andreasa z Hrádku?
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1436108 sobáš

podľa indexov by toto mohla byť nevesta ?? https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AV18X-K1G 7.zápis od spodu na ľavej strane
Nejakého Paulusa Heraka mi našlo v Čachticiach https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AV1WT-97X 9.zápis od vrchu na pravej strane. V tej prostrednej kolónke sa píše Singarus?

Ďakujem
Naposledy upravil/-a Bortlock v 25 Nov 2020, 09:53, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4054
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Paulus Herak coelebs Zingarus orig(ine) Csejthensis in hradek degens an(norum) c(ir)cit(er) 21
et
Clara Kuttyo Andreae Zingari hradekiensi filia coelebs an(norum) c(ir)cit(er) 16

Pavol Herák, slobodný Cigán pôvodom z Čachtíc, toho času (bývajúci) v Hrádku vek okolo 21 rokov
a
Klára Kuťová, slobodná dcéra Ondreja Cigána z Hrádku vo veku okolo 16 rokov
Bortlock
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 114
Dátum registrácie: 01 Sep 2020, 22:02
Predkovia z oblasti: Okres Bytča

Ďakujem
Napísať odpoveď