Sobáš Opoj 1838

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
bakosm
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 13 Máj 2020, 11:13
Predkovia z oblasti: Bakoš, Polónyi, Dolné Trhovište, Nitrianske Pravno

Zdravím,
mám problém vylúštiť čo presne je zapísané pri sobáši Joannesa Hábu a Juliany Chorváth v stĺpci Conditio, locus...
Ženích je predpokladám z Vlčkoviec a nevesta z Opoja. Viac bohužiaľ nerozlúštim.
Ďakujem Vám za pomoc :)

záznam 19.2.1838 (napravo)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

PS
pri ich prvorodenom synovi Jozefovi z 3.1.1839 (vľavo) je zápis Besztercze (asi pôvod otca) a Appay
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AV1X7-H6K
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2524
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Zdravím,
ženích bol kolár, pôvodom z Bánoviec, bydliskom v susedných Vlčkovciach. Nevesta bola dcérou Cigána, pôvodom z Opoja, bydliskom v Opoji.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď