Sobáš - Nemčiňany, pomoc s prekladom

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
mitoxy
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Feb 2019, 14:02
Predkovia z oblasti: Malacky, Šenkvice, Vrtižer/Plevník/Predmier

Dobrý deň,
chcel by som vás poprosiť, či by ste mi pomohli prečítať záznam z dňa 21.10.1884

Ja tam viem prečítať že sa ženil Pavol Kohút, vdovec po zosnulej Márii Hruškovej, 42 ročný (nar. 17.6.1842) sluha na Slánskom majeri s Teréziou Kováčovou, dcérou zosnulého Jána Kováča a Márie Sebenovej z Volkoviec 52. Terézia mala 24 rokov (nar. 10.10.1860).

Neviem či je tam napísaný aj pôvod Pavla, prípadne iné info, ktoré neviem prečítať (niečo je aj v poznámke pri Pavlovi na druhej strane)?

Ďakujem
Prílohy
Kohut.jpg
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 398
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

mitoxy napísal:
22 Jan 2021, 16:12
Neviem či je tam napísaný aj pôvod Pavla
Dobry den , narodeny bol v Tlmacoch ( t.j. hladat v rk farnosti Rybnik ;) )
Napísať odpoveď