Sobáš 1764 Kaplna latinčina VYRIEŠENÉ

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
lenle
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

Prosím o pomoc s prečítaním a prekladom textu pri sobáši vpravo druhé zdola:

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

čítam Martinus Rovensky Ingramiensis cum Eva filia Georgii Uhlar filia

a ďalej mám problém ??? sem? cum ???
Naposledy upravil/-a lenle v 22 Feb 2021, 00:26, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2524
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Zdravím
v hornom riadku text pokračuje: „post q{uam} necesse,“ v dolnom riadku „seu cum necessitudine.“ Malo by to znamenať, že nevesta sa sobášila v núdzi, tzn. že krátko po svadbe sa im narodilo dieťa, resp., že s manželom žili intímne aj pred uzavretím manželstva. Ďalší prípustný výklad je, že bola chudobná, resp., že bola v príbuzenskom vzťahu so ženíchom.
Viem, že pri tom počte alternatív to vyzerá, ako by som to ani nevedel preložiť, ale, žiaľ, slovo necessitudo je mnohovýznamové...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
lenle
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Feb 2021, 19:43
Predkovia z oblasti: Ružomberok a okolie, Kaplna, Piarg

Ďakujem veľmi pekne, to by som nevylúštila. Sedela som nad tým a zistila som, že sa im len 3 mesiace po svadbe narodil prvý syn, takže to dáva zmysel.
Napísať odpoveď