Vyriešené Sobáš 1829 Čadca

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
mariposa
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 04 Apr 2013, 17:13
Predkovia z oblasti: Jašurek, Galus, Makuch, Direr,.....Čadca, Martin, Valča, Krušetnica, Štiavnické Bane

Dobrý deň, prosím o doplnenie textu v zápise v sobášnej matrike Čadca
sobáš 25.mája 1829, ženích Šimon Jašurek syn Šimona a nevesta Maria Šimčisko....neviem presne či boli obaja slobodní, alebo nevesta bola vdova po Jurajovi alebo dcera Juraja, prosím o upresnenie i bydliska. Dá sa dohľadať vek oboch sobášených? Ďakujem pekne za pomoc.


https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Naposledy upravil/-a mariposa v 17 Apr 2021, 09:58, upravené celkom 1 krát.
Rhostacny
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 14 Jún 2019, 20:54
Predkovia z oblasti: Horná Ves, Radobica, Veľké Pole, Bystričany, Nitrianske Sučany, Veľké Uherce, Partizánske, Veľké Hoste, Dubodiel, Ostratice, Veľká Hradná, Bošianska Neporadza, Šarovce, Jablunkov na Morave
Bydlisko: Bratislava

Ja tam vidím, že Mária bola slobodná (H.Virg) a Juraj bol teda jej otec. V poslednom stĺpci je Csattza. Vek sobášených uvedený nie je a pokiaľ viem, nikde inde uvedený nebude. Jedine, ak dohľadáte narodenie oboch a vypočítate si ho.
Anna Theresia
Člen
Člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 10 Jún 2018, 16:50
Predkovia z oblasti: Slovensko: býv. Prešporská a Nitrianska stolica, Srbsko: Vojvodina-Báčka (pôvodne Hont a Gemer), Chorvátsko

Dobrý deň.
Ja len doplním, že za menom ženícha a jeho otca je uvedená lokalizácia bydliska " Csernensis "  - možno dnešné Čierne v okrese Čadca ( ? ) .
mariposa
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 04 Apr 2013, 17:13
Predkovia z oblasti: Jašurek, Galus, Makuch, Direr,.....Čadca, Martin, Valča, Krušetnica, Štiavnické Bane

srdečne ďakujem za pomoc, obec Čierne je pri Čadci
Napísať odpoveď