VYŘEŠENÉ Sčítání 1869, Davidov

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Slavíková
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 08 Feb 2016, 16:00
Predkovia z oblasti: Slovensko - Sačurov, Davidov, Cabov, Kobyly, Hanušovce nad Toplou, USA, Olomouc, Zábřeh

Prosím o přečtení místa narození Takácse Jánose a také nemohu přečíst poznámku ve sloupci 8.
Děkuji za ochotu všem.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=385993

Jarmila Slavíková
Naposledy upravil/-a Slavíková v 19 Apr 2021, 22:20, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2566
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Dobrý deň,
v kolónke č. 8 je uvedené ónálló meszter, teda Ján Takáč bol samostatný (mlynársky) majster. Pochádzal z obce Palín v okrese Michalovce (maď. Pályin Unghmegy[e].). Tamojší r. kat. veriaci bývali zapisovaní do matrík v Sennej. Žiaľ dochované matriky (krsty 1866-1912, sobáše 1863-1926, úmrtia 1831-1925) Vám neumožnia bádať po tejto vetve rodiny ďalej...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Slavíková
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 08 Feb 2016, 16:00
Predkovia z oblasti: Slovensko - Sačurov, Davidov, Cabov, Kobyly, Hanušovce nad Toplou, USA, Olomouc, Zábřeh

Děkuji za pomoc. Přímý prapředek to sice nebyl, ale chtěla jsem mít představu o mlynářském rodu Takáčů, jak se pohybovali v oblasti Zemplína a okolí, pro rodinnou kroniku. Takže je to trochu zklamání, ale snad budu mít štěstí jindy.

Zdravím,
Slavíková Jarmila
Napísať odpoveď