Úmrtie 1856 - latinčina VYRIEŠENÉ

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Bobo2
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 08:10
Predkovia z oblasti: Ilenin, Lukacsik, Margecanszky, Sikora, Košice-Kavečany

Chcem poprosiť o podrobný preklad dvoch zápisov z úmrtnej matriky. Ide o zápis č. 5 a 6, úmrtie 6 mesačného syna Jána a matky Márie Jerga, želiarky, vdovy, "slúžky v Košiciach?" príčina smrti nádor a vodnatieľka, zomrela vo veku 41 rokov...3. stĺpec - textu pod menom nerozumiem, rovnako 6. stĺpec - text posledné 2 slová a tiež dva texty naprieč poslednými 5 stĺpcami...

....informácie, ktoré môžu súvisieť z textom ...Mária bola 2x vydatá, porodila 7 detí, z nich 2 nemanželské, jediný preživší syn András zomiera v r. 1872 pravdepodobne po úraze v kameňolome pri stavbe železničnej trate Košice-Kysak

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=740556

Ďakujem
Naposledy upravil/-a Bobo2 v 16 Máj 2021, 15:56, upravené celkom 1 krát.
Bobo2
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 08:10
Predkovia z oblasti: Ilenin, Lukacsik, Margecanszky, Sikora, Košice-Kavečany

Text pod menom v treťom stĺpci by mohol súvisieť s deťmi narodenými mimo manželstva...výraz, končiaci na -ix určite znamená "titul"...ako sa mohlo v tejto dobe hovoriť žene s nemanželskými deťmi?

Róbert
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2586
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Zdravím,
prikladám to, čo sa mi podarilo prečítať.
Zápis č. 6: dňa 7 februára 1856 zomrela Mária Jergová (text pod menom secunda vice primerae ??? - posledné slovo končí na -trix, ide teda o nejaké ženské povolanie, ktoré neviem rozlúštiť). Bývala v Belej č. 21, bola vdovou slúžiacou v Košiciach, a zároveň želiarkou. Zomrela vo svojom dome. Príčinou smrti bol pôrodný nádor a vodnatieľka, Mária zomrela 41-ročná. Bola želiarkou bývajúcou v Belej, r. kat. vyznania, nezaopatrená, pretože nik jej neprivolal kňaza. Podľa poslednej kolónky dlhovala obec za jej pohreb farárovi a organistovi 5 zlatých a 15 grajciarov.

Zápis č. 5: V ten istý deň zomrel Ján Jerga, nemanželský potomok Márie, bývajúci v tom istom dome. Zomrel vo veku 6 hodín, teda krátko po pôrode. Príčinu úmrtia neviem prečítať. Za jeho pohreb mala vyplatiť obec 2 zlaté.

Viac údajov v uvedenom texte nefiguruje...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď