Hľadám dátum narodenia Michala Gregora (farnosť Slovenské Pravno)

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
SyncMaster
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 04 Máj 2021, 18:07

Dobrý deň. Bol by niekto ochotný a milý a pomohol by mi pri nájdení dátumu narodenia Michala Gregora?
Informácie, ktoré o ňom viem.
Otec: Michal Gregor

Matka: Katarína Gíretová

Náboženstvo: Evanjelik
Dátum sobáša: 4.11.1832 (v Briešti) Link: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443 (manželka: Zuzana Grusmanová (1813 - 1879))

Deti: Zuzana, Michal, Ján, Mária, Anna, Katarína, Juraj, Katarína, Michal (v rozmedzí rokov 1833 až 1856) Link: https://www.familysearch.org/search/rec ... ategory=on

Dátum úmrtia: 10.6.1876 Link: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443


Pri úmrtí sa píše, že v čase svadby mal 18 rokov, avšak okolo roku 1814 som nič nenašiel, či už pred alebo po.
Ďakujem za každú pomoc.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4210
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Všimnite si, že v čase, keď Michal Gregor zomrel, bol veľmi dôsledný farár, ktorý hľadal jednak sobáš, ale aj narodenie a takmer pri každej osobe je uvedené (nielen pri deťoch, aj pri starších osobách). Keďže uviedol doslova, že v čase sobáša mal 18 rokov a jeho narodenie padá na rok 1814, znamená to, že ho nenašiel ani on. A tu nastupuje to, čo som Vám už neraz písal - aliasy. A tých je tam teda neúrekom.
Teraz na základe toho vyložená špekulácia. Keďže nevieme zaručiť správne priezvisko ani u otca, ani u matky, zvolil som filter nájdenie Michala rodičom Michalovi a Kataríne v rokoch 1805-1816 v Slovenskom Pravne: https://www.familysearch.org/search/rec ... ategory=on
Žilovcov môžeme vylúčiť - sú z Rudna. Zostáva Páleš (1813) a Lichner (1812). Lichner je zo Slovenského Pravna, krstní rodičia mi tiež nič nehovoria. Jediný z Brieštia je Páleš, ktorý má krstných rodičov Ondrej Páleš a Anna Giretová. Lokalita narodenia, krstná mama Giretová, mi evokujú, že toto by mohol byť on. Istota to však nie je.
SyncMaster
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 04 Máj 2021, 18:07

Takto to celkom dáva logiku. A nemohlo by to byť možno aj tým, keďže ste mi to v mojom dávnejšom príspevku poznamenali, že mohlo ísť o toho farára, ktorý robil chyby, a mohol zapísať zlých rodičov?

A ani som nedokázal nájsť deti tohto páru. Len Michala.
Napísať odpoveď