Ján Lukáč (Brieštie)

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
SyncMaster
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 04 Máj 2021, 18:07
Predkovia z oblasti: Brieštie, Hadviga, Slovenské Pravno, Sklabiňa, Turčianske Jaseno

1. otázka: Uistenie narodenia 1786 s matkou Zuzanou.
2. otázka: Potvrdenie sobáša, ktoré posielam v linku.

Dobrý deň. Hľadám narodenie Jána Lukáča. Poznám o ňom len jeho manželku Máriu Hankovú (Gíretovú) a jeho deti, ktoré sa narodili v rokoch 1811 - 1830. Pri prezeraní sobáša som našiel sobáš 6.11.1808 Jána, syna Michala Gíreta a Zuzany Babkovej, s Máriou, dcérou Juraja Hanka a Zuzany Simonidesovej. Keď si nájdem na FS narodenia Jána Lukáča medzi rokmi 1770 - 1795 vyjdú mi 4 výsledky (1786, 1786, 1780, 1794). Plus, aby som doplnil, všetky jeho deti sú evanjelici. Narodeného v roku 1794 môžeme vylúčiť, keďže bol katolík. Narodený v roku 1780 bol tiež katolík. Takže zostáva už len rok 1786. K tomuto roku mi vyhodilo dva výsledky narodenia v tom istom dni. Pri prezretí oboch snímok, som zistil, že jeden je zapísaný v katolíckej matrike a jeden v evanjelickej. Rodičmi sú v kat. Michal Lukáč a Zuzana. V evanj. sú to Michal Lukáč a Anna. Rozdiel medzi týmito dvoma zápismi je v tom, že je prehodené meno matky s krstnou matkou (v kat. je Anna Tencerová, v evan. Zuzana Tencerová). Bude teda zrejme chyba v komunikácii medzi farármi a otcom, keďže matka sa krstenia nemohla zúčastniť. Taktiež sedia aj rodičia, ktoré som našiel pri sobáši, a tou je Zuzana.
Pri hľadaní Jána Gíreta, rodičia Michal a Zuzana, som žiadneho nenašiel.
Je teda ten sobáš správny, aj keď tam je zapísané úplne iné priezvisko?

Narodenie 1786, v katolíckej matrike: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKH7K-5F5
Narodenie 1786, v evanjelickej matrike: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKH7B-8VJ
Predpokladaný sobáš: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443 (ľavá strana, piaty zhora)
Všetci Jánovia Lukáčovia medzi rokmi 1770 - 1795: https://www.familysearch.org/search/rec ... ategory=on
Napísať odpoveď