Preklad knižného textu o obci z maďarčiny

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
xtrmntr
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 24 Mar 2020, 08:44

Dobrý deň.
Potreboval by som preložiť krátky záznam z knihy A Sáros-Zempléni Ev. Esperesség története od Hork Jozsef.
Ide o záznam obce Ovčie (Kis-Vitéz).
Pomôže mi s tým niekto?
Ďakujem.
Naposledy upravil/-a duros v 01 Aug 2021, 22:21, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Téma presunutá do správneho subfóra (pôvodne v "Otázky a odpovede"), doplnený názov témy (pôvodne len "Preklad z maďarčiny" - takých sú tu stovky!).
Používateľov profilový obrázok
obi
Veterán
Veterán
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

Ak sem dáte obrázok alebo link tak skúsime pomôcť
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4292
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

obi napísal:
02 Aug 2021, 20:00
Ak sem dáte obrázok alebo link tak skúsime pomôcť
Heh, to je zaujímavé, on tam bol, aj vtedy, keď som to presunul. Nechápem, ako sa stalo, že tam nie je. Na tomto linku je Kis Vitéz: https://library.hungaricana.hu/hu/view/ ... vit%C3%A9z
Napísať odpoveď