Samuel Sluka a jeho predkovia na Považí

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
littlekubo
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 04 Mar 2021, 12:59
Predkovia z oblasti: Horehronie, severné Maďarsko, Považie, rakúska Halič

Hľadám záznamy o mojom predkovi Samuelovi Slukovi, ktorý žil na konci 19. storočia v Novom Meste nad Váhom, kde sa stal otcom aj môjmu pradedovi Milanovi (záznam 75)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AV14G-SJG

Na Family search som prešiel evanjelické matriky sobášov a úmrtí do roku 1870 a zistil som, že v obci Mnešice žili Juraj a Tomáš Slukovci, no nedokážem určit, či ide len zhodné priezviská, alebo sa jedná o otca a strýka môjho potvrdeného predka.
Rodinná tradícia hovorí o príchode Slukovcov zo stredných Čiech na Považie po Bitke na Bielej Hore, aby mali ako protestanti viac slobody. Je dosť možné, že mohli mať aj zemianský titul, ale to je rovnako súčasť rodinných legiend.
Obávam sa, že Samuel sa nemusel dožiť sčítania v roku 1930 a na prvé zbežné prezretie som v ňom našiel len Milana s rodinou.

Konktatoval som aj farára evanjelického zboru v Novom Meste nad Váhom, ohľadom matriky svadieb po roku 1870. Ten ma nasmeroval na Štátny archív kde matriky majú byť. Vzhľadom na to, že dlhodobo žijem v zahraničí si možnosť komunikovať s úradmi nechávam ako poslednú možnosť.

Možne s niekym z Vás zdielam predkov a máte informácie o Samuelovi Slukovi a jeho rodine, alebo ma viete nasmerovať.

Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2706
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Dobrý večer,
predtým som nepozeral samotný zápis o krste Milana Sluku, ale keď naň pozerám teraz, tak obsahuje niekoľko zaujímavostí...
Záznam bol vykonaný dodatočne - dieťa narodené dňa 24.7.1881 bolo zapísané do matriky na konci roku 1882. Vedľa mien rodičov je nasledovný údaj: miesto {trvalého} bydliska: Nové Mesto nad Váhom, miesto súčasného {prechodného} bydliska: Vukovia. Dieťa pokrstil Dragotin Kakokovič, gréckokatolícky pop z Kaniže. Aj samotné dieťa bolo pokrstené v Kaniži, odkiaľ zaslali v roku 1882 potvrdenie o jeho krste, a preto bolo dieťatko dodatočne zapísané do matriky Nového Mesta. To znamená, že aj k sobášu rodičov mohlo dôjsť mimo územia Slovenska. Na Vás je teraz zistiť, o ktorú Kanižu ide (jedna je v Maďarsku, druhá v Chorvátsku, tretia na území Srbska), a následne nájsť Vukoviu / Vukovinu v blízkosti danej Kaniže. Tam nájdete aj pôvodný zápis o krste Milana a snáď aj ďalšie údaje, ktoré by Vás mohli naviesť k miestu sobáša predkov. Je totiž pravdepodobné, že jeden z manželov (osobne tipujem matku), pochádzal z južných uhorských krajov, kde sa mohla aj konať svadba.
- Legendy o tom, že ste zemania a pochádzate z Čiech a pod. by som zatiaľ nechal bokom. Keď sa Vám podarí previesť seriózny genealogický výskum, uvidíte, koľko z toho je pravda. Zatiaľ napíšem len toľko, že Samuel Sluka je tu uvedený ako záhradník a nič nenaznačuje jeho urodzenému postaveniu...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
littlekubo
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 04 Mar 2021, 12:59
Predkovia z oblasti: Horehronie, severné Maďarsko, Považie, rakúska Halič

Dakujem Vam velmi pekne za velmi cenne rady. Pri prezerani matrik mi prislo, ze krstne meno Milan nebolo velmi tradicne no kedze som prvotne nevenoval zvysku zaznamu v novomestskej matrike nevenoval pozornost. Krstne meno naozaj moze naznacovat, ze na pomenovanie pradeda mohol mat dopad juh Uhorska.

Tiez velmi pekne dakujem za vsetky smerovania v minulosti. Tak som sa linii otcovej matky zo severu Madarska dopatral do rakuskej Haliče a teraz aj aj druha vetva smeru inam ako som ocakaval. Je to fascinujuci vyskum.

S tym zemianstvom sa naozaj neponahlam, radsej to najdem najskor najdem potvrdene.
littlekubo
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 04 Mar 2021, 12:59
Predkovia z oblasti: Horehronie, severné Maďarsko, Považie, rakúska Halič

Dobry den, tak Slovakiana odciernila scitaci harok s mojimi predkami.
Narodenie Milana v Juhoslavii je teda dvojnasobne potvrdene. No to miesto neviem presne precitat, aby som podla neho mohol hladat dalej.
https://www.slovakiana.sk/kulturne-obje ... ir-do49y6w

Vidim tam Vukovie, tak ako to Patrik precital v matrike krstov z NMnV, no mohlo by to byt Vukovina?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2706
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Zdravím,
vidím tam opäť Vukovie. V sčítaní vidím, sobáš sa konal dňa 7.11.1904. Môžete teda skúsiť vyžiadať sobášny list manželov či tam nebude miesto narodenia nejako bližšie popísané. Štátna matrika z týchto rokov by mohla byť v Štátnom archíve v Trenčíne, ak ma niekto z miestnych nepoopraví...
Zo sobášneho listu môžete zistiť napr. to či boli Milanovi rodičia ešte nažive. Ak napr. otec bol už nebohý, potom nájdete jeho dátum úmrtia v matrikách Nového Mesta nad Váhom medzi rokmi 1882 - 1904.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď