Erlemüdlich - určení místa

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
pendergast
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 12 Jan 2022, 23:11

Prosím o pomoc s určením místa Erlemüdlich - vycházím ze záznamu sňatku mého předka Adolfa Hornyáka z roku 1910 ve Slavoníně v Olomouci. Adolf Hornyák se narodil v Uhrách v Nógrádu, jeho otcem byl Franz Hornyák a jediná moje stopa je že byl horník v Erlemüdlich, nedaří se mi nikde najít co to bylo za obec, město, místní název či pracovní místo. Na českém fóru nikdo neporadil, tak zkouším štěstí zde.

Zde odkaz na záznam v matrice v Olomouci:
https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... aad71209e1

přepis záznamu je:
Hornyák Adolf Ziegelarbeiter in Schnobolin, geb. 9.10.1885 in Juaszó Comitat Nógrád, Ungarn lediger sohn des Franz Hornyák, Bergmannes in Erlemüdlich, und dessen Gattin Josefa geb. Rispan.

Hornyák Adolf pracovník v cihelně ve Slavoníně, narozený 9.10.1885 v Juaszó Comitat Nógrád, Uhry, svobodný syn Franze Hornyáka, horníka v Erlemüdlich a jeho manželky Josefy rozené Rispan.

Prosím o jakoukoliv pomoc. Děkuji
Používateľov profilový obrázok
obi
Veterán
Veterán
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

Adolf sa narodil v dnes už zaniknutej obci Inászó pri Salgótarjáne https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AX6VB-CVH
Inászó a okolie bola banícka oblasť , je možné že jeho Otec Franišek pracoval v okolitej bani, obec Erlemüdlich som nenašiel .
V sobášnej matrike Šalgotarjánu z roku 1885 je meno Agnes Rispan , pôvodom z Óvízu = stará Voda, patrí pod Švedlár, možno tam nájdete Josefu Rispan.
Pekný deň
Obi
Petra1909
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 19 Jún 2018, 18:14
Predkovia z oblasti: Mlynárske rody Lacko, Fejfár - Prievidza a okolie

Zdravím, úplně Vám nepomůžu, ale Erle je německy olše. S tím -müdlich (unavený) si nevím rady, možná to bude nějaká zkomolenina, ale olše + horník - nemohlo by to být něco kolem Karviné, Třince - prostě kolem řeky Olše na severní Moravě? Dneska už se nepodívám, ale pokud by to bylo potřeba, zítra mrknu do Hosákova místopisu země moravskoslezské, třeba bych tam něco objevila - měl by být volně i někde na webu. P.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 786
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

pendergast napísal:
12 Jan 2022, 23:26
Prosím o pomoc s určením místa Erlemüdlich ...
Dobrý deň,
s určením miesta "Erlemüdlich" Vám žiaľ, nepomôžem. Netvrdím, že taký miestny názov neexistoval, ale môj názor je, že sa jedná skôr o skomoleninu.
pendergast napísal:
12 Jan 2022, 23:26
...vycházím ze záznamu sňatku mého předka Adolfa Hornyáka...
Adolf Hornyák je Váš predok a Vašou chybou bolo, že ste nehľadali jeho možné úmrtie, zvlášť, keď jeho ročník narodenia mohol úzko súvisieť s účasťou v 1. svetovej vojne.

Na základe Kartotéky padlých v 1. svet. vojne, sa môžete Vo Vašom výskume posunúť ďalej, čo sa týka zistenia, odkiaľ pochádzali Adolfovi rodičia.
http://vuapraha.cz/sites/default/files/ ... e00304.htm
http://www.vuapraha.cz/soldier/21239815
http://www.vuapraha.cz/soldier/21254077

Hornyak (Gorniak) Adolf mal domovskú príslušnosť v obci Ustroń, ktorú zrejme získal po svojom otcovi Františkovi. Gorniak pravdepodobne nie je prídomok (alias), ale jeho (ich) originálne rodné priezvisko.
Napísať odpoveď