Poznámka - vojenská služba?, latinsky, nemecky 1870

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Fully
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 18 Aug 2018, 19:57
Predkovia z oblasti: Vyhne, Mojzesovo, Horné Štitáre, Veľké Bielice, Brezová pod Bradlom, Kremnica

Prajem dobrý večer,
nevedel by mi niekto prosím Vás objasniť poznámku týkajúcu sa Jozefa Letavy (ex miles) v úplne poslednom riadku?
Sponsus exhibuit Abschied gegeben zu Josefstadt d. 16 (február?) 1869 Grund ??? 50 Seite? 194

Chápem to tak, že ho prepustili z vojenskej služby v Josefstadt (pevnosť Josefov, Jaromeř?), ale zvyšku nerozumiem.

Vopred ďakujem za každú pomoc.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2807
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Dobrý deň,

Sponsus exhibuit Abschied gegeben zu Josefstadt d(en). 16 Feber 1869 Grundb(uchs). Heft 50. Seite 194. Ženích predložil priepustný list z armády vydaný v Josefstadte dňa 16. februára 1869. (Ženích bol evidovaný) v kmeňovej knihe vojska v zošite č. 50 na str. č. 194.
Neviem sa vyjadriť k tomu, o aké mesto ide (či český Josefov, alebo napr. viedenský Josefstadt), to by bolo potrebné poznať, v ktorej vojenskej jednotke slúžil a porovnať sídla ich posádky.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď