Sobáš Pezinok 1807

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Bortlock
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 01 Sep 2020, 22:02
Predkovia z oblasti: Okres Bytča

Dobry den

nasiel som tento sobas predkov, 3.zaznam od vrchu na pravej strane - https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1436244

Pri zenichovi je napisane ze ex Moravia? Takze pochadza z Moravy? A nevesta je z lesov pri Pezinku?

Dakujem
masu
Veterán
Veterán
Príspevky: 341
Dátum registrácie: 31 Mar 2013, 16:25
Predkovia z oblasti: Jaslovský, Fridrich, Záhorie, Svätý Jur, Kaufmann, Payer, Šuša

Dobrý deň,

píšete 3.zaznam od vrchu na pravej strane. Takže sa jedná o 16.8. a ženích je Laurentius Hartinger. Lenže tu je písané Moravus. Takže asi je z Moravy. Nevesta má ex ? Czailen... Ten otáznik neviem čo je, ale keď tam je ex, tak je bývalá obyvateľka Cajle, dnešnej časti PK.

Radšej počkajte na Patrika.

Peknú nedeľu. :)

MASU
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2829
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Dobrý deň,
pri ženíchovi je uvedený termín Moravus, slovensky Moravan, čiže pochádzal z Moravy.
Nevesta sa spomína ako Anna Maria Ekhard, ex Sylvis Czailensib{us}, teda pôvodom z lesov v chotári obce Cajla.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Bortlock
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 01 Sep 2020, 22:02
Predkovia z oblasti: Okres Bytča

Ďakujem veľmi pekne za objasnenie. Ešte som sa chcel spýtať, že vzhľadom na ten rok, je možné sa dostať ešte ďalej v pátraní, čo sa týka ženícha? Mierim tým na to, že som počul že české matriky sú lepšie a podrobnejšie ako naše slovenské. Len neviem, že či to platí aj v takýchto rokoch. Ďakujem
masu
Veterán
Veterán
Príspevky: 341
Dátum registrácie: 31 Mar 2013, 16:25
Predkovia z oblasti: Jaslovský, Fridrich, Záhorie, Svätý Jur, Kaufmann, Payer, Šuša

Dobrý deň,

keďže Moravus je široký pojem, treba zistiť odkiaľ pochádzal. Skúste nájsť úmrtie, alebo možno niekde pri niektorom z detí môže byť spomenuté miesto pôvodu. Ja som mala prípad z Viničného a až pri úmrtí bolo miesto pôvodu. Aj to som musela ísť do archívu do BA, ale našla som.

masu
Napísať odpoveď