Maria Hornyák - rodičia

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
renky11
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 04 Aug 2022, 11:44
Predkovia z oblasti: Gardian, Hašuk, Kleiner, Miškovič, Čásar - okolie Nitra, Topoľčany

Dobrý deň,

hľadám rodičov mojej pra-pra-pra-prastarej mamy Marie Hornyák. Viem, že mala svadbu s Jozefom Jamrichom 04.02.1810 vo farnosti Veľké Chyndice

https://www.familysearch.org/records/im ... =lynx1UIV8

Ďalej som zistila, že sa narodila vo farnosti Veľké Chrašťany a jej otcom bol Andreas Hornyák. Tomu zodpovedajú dve Marie Hornyák, ktoré sa narodili vo farnosti Veľké Chrašťany s odstupom dvoch rokov.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... AQVN4-NZN1

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... AQVN4-NBQS

Ďalej som zistila, že obe tieto rodiny žili najskôr vo Veľkých Chrašťanoch a po čase sa presťahovali do farnosti Veľké Chyndice.

Našla som pravdepodobne aj úmrtie jej otca Andreasa Hornyáka v roku 1810

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... A6N98-JRB7

Len neviem, o ktorého Andreasa ide. Neviem nájsť jeho manželku. Neviem, či rodičmi Marie Hornyák boli Andreas Hornák a Rosalia Kovats, alebo Andreas Hornyák a Catharina Turics.

Bola by som vďačná, keby mi niekto vedel poradiť, alebo ma nasmeroval v mojom bádaní.

Prešla som aj svadobnú matriku po úmrtí Andreasa Hornyáka po roku 1810 vo farnosti Veľké Chyndice a Veľké Chrašťany, ale nenašla som ani vdovu Catharina, alebo Rosaliu, že by sa v daných farnostiach znova vydala.

Vie mi niekto poradiť, ktorý manželský pár bol rodičmi mojej pra-pra-pra-prastarej mamy?

Ďakujem za pomoc, Renata
baron
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 17 Nov 2021, 22:38
Predkovia z oblasti: Cigeľ, Kajal, Lazany, Pezinok, Prievidza

Dobrý deň,
u Márie, nar. 31.3.1789 je u otca uvedené "colonus", rovnako, ako u Márie, ktorá zomrela 28.12.1798 vo veku 7 rokov (vek nemusel byť presný). U rodičov Andreas a Rosalia, r. Kovács pri narodení ich syna Michala v januári 1794 je uvedené "servilis" (sluhovia), resp. "inq" (želiar) pri narodení ich dcéry Márie v septembri 1791 (ak som to dobre prečítal). Doplňujem, že Andreas Hornyák, ktorý zomrel 27.5.1810 vo veku 45 rokov, má uvedené "inq".
Napísať odpoveď