Súpis daňovníkov 1715 Brieštie latinčina

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Pegas
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 04 Máj 2022, 17:17

Dobrý deň. Chcel by som vás poprosiť o preklad zo súpisu daňovníkov z roku 1715. Hneď ten prvý odsek hore. O čom sa tam píše? Plus by som rád vedel čo znamenajú konkrétne tie kolónky. Tento súpis vidím prvýkrát. Ďakujem pekne za odpoveď.

Plus 2. otázka: Kde tam nájdem dátum, kedy ten dokument vznikol? Neviem ho nájsť. Ďakujem.

Link: https://kep.adatbazisokonline.hu/ords/f ... 24_021.jpg
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4568
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Pegas napísal:
19 Sep 2022, 18:04
Dobrý deň. Chcel by som vás poprosiť o preklad zo súpisu daňovníkov z roku 1715. Hneď ten prvý odsek hore. O čom sa tam píše?
Stránka, na ktorú odkazujete sa nielenže netýka Brieštia, ale ani Hadvigy, ktorá je ako prvá. Pre obec platí text za súpisom, teda pre Brieštie je to text pred Slovenským Pravnom: https://kep.adatbazisokonline.hu/ords/f ... 24_024.jpg Zhruba sa tam uvádza kvalita a výnosnosť pôdy, prípadné úľavy, benefity, atď.
Pegas napísal:
19 Sep 2022, 18:04
Plus by som rád vedel čo znamenajú konkrétne tie kolónky. Tento súpis vidím prvýkrát. Ďakujem pekne za odpoveď.

https://www.geni.sk/supis-danovnikov-v-rok-1715/
Pegas napísal:
19 Sep 2022, 18:04
Plus 2. otázka: Kde tam nájdem dátum, kedy ten dokument vznikol? Neviem ho nájsť. Ďakujem.

Link: https://kep.adatbazisokonline.hu/ords/f ... 24_021.jpg
Nikde tam nie je. Najskôr bol prijatý zákon o zavedení vojska, následne sa vykonal súpis za účelom stanovenia dane.
Napísať odpoveď