Preklad textu z matriky (Latincina)

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
jarofa
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 23 Nov 2022, 12:01

Zdravím,
potreboval by som pomoc od niekoho kto by vedel preložiť Latinský text z matriky. Nemám problém zaplatiť za preklad, možno ešte nájdem nejaký text. Posielam obrázky v prílohe. Na obidvoch stranách sa spomína priezvisko Smolen, len neviem v akom kontexte a to by som chcel zistiť :) Ďakujem
Prílohy
record-image_.jpg
record-image_ (1).jpg
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 469
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

v ľavej časti obrázka je záznam o sobáši z 14 (mesiac?) 1731

Copulatus est honestus (juvenis) Andreas Smolen cum honesta puella Catharina ??? Tomas, testes ? Andreas Buranowsky et Martinus Halka


sobáš slobodného mládenca Andreja Smolena s poctivou pannou Katarínou ??, svedkovia sobáša boli Andrej Buranowsky a Martin Halka
baron
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 17 Nov 2021, 22:38
Predkovia z oblasti: Cigeľ, Kajal, Lazany, Pezinok, Prievidza

... Catharina Peregrinowa Tomas, testes fuerunt (boli svedkami)...
jarofa
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 23 Nov 2022, 12:01

Dakujem velmi pekne :)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4624
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Nabudúce radšej dajte url odkazy, ako obrázky, nech sa zbytočne nezahlcuje webpriestor.
jarofa
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 23 Nov 2022, 12:01

dobre, dakujem za info
Napísať odpoveď