úmrtný záznam 1876- madarcina

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
fanthomas
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 06 Nov 2017, 19:46
Predkovia z oblasti: Snina

Zdravím,

Poprosím ešte o jeden preklad.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

2. záznam Penksa Andrej vek 70 rokov - NN Anna greckokatolik Galiciai dalej neviem , potom tam citam hűtlen no ferje. (neverný manžel podla prekladača)

Nerozumiem tom prečo tam je to NN

Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2911
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Dobrý deň,
dňa 3.6.1876 zomrel Andrej Penksa, cca 70-ročný rímskokatolík. Bol manželom istej Anny, gréckokatolíčky pôvodom z Haliče. Tá mu však bola neverná, preto sa s ňou nechal cirkevne rozlúčiť.
To NN je uvedené namiesto dievčenského priezviska jeho manželky, pretože jej priezvisko farár nepoznal.
Viac o manželskej rozluke napr. tu: https://www.katolickenoviny.sk/spytali- ... usi-.xhtml
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď