VYRIEŠENÉ - Narodenie 1849 Milíkov nemčina

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
grunvaldska_t
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 13 Feb 2018, 20:25

Dobrý deň. Prosím o pomoc s prečítaním záznamu o narodení, šiesty riadok zdola vpravo: https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... bf5dcba066

Nar./Krst: 21-22.júla 1849, č. domu: 24, meno: Pavol (Kantor)

Otec: prvý riadok by som čítala ako "Pl" ako skratku pre Pavol? (zo záznamu o sobáši Pavla *1849 v inej farnosti viem, že otec sa má tiež volať Pavol), druhý riadok Kantor a tretie predpokladám nejaký výraz pre roľník, vyskytuje sa to tam pri viacerých záznamoch (Grüntman?)

Matka: Zuzana (?), [dcéra] Pl Ps?wrk

Krstní: Pl L? (našla som aj index, ktorý by mal k tomu prislúchať napr. tu: https://digi.archives.cz/da/permalink?x ... aaae357d33 a skúšala dopasovať priezvisko, najviac mi tam pasuje z toho niečo ako Lysek) a Mariana (?) Marmtun? RC (rímsko-katolíci)

Skúšam aj porovnávať písmená, ale javia sa mi raz tak, raz tak.

Ďakujem vopred za pomoc.
Naposledy upravil/-a grunvaldska_t v 01 Dec 2022, 11:57, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
obi
Veterán
Veterán
Príspevky: 446
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

Otec:
Pl Kantor Gärtler = Paul? Kantor, Domkár
Matka:
Eva geborene Pl Schotkowsk?=Eva rodená po Pavlovi Šotkovskom
Krstní rodičia:
PL Božek Inmann , Marina Martinek, Gärtlers Eheweib PL (Pavel) Božek Podruh, Mariana Martinek manželka Domkára
Gärtler=Domkár
Gärtner=záhradník

Pekný deň
Obi
grunvaldska_t
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 13 Feb 2018, 20:25

Ďakujem, veľmi ste mi pomohli.

Želám pekný deň!
Napísať odpoveď