matrika zomrelých 1881- latinčina - VYRIEŠENÉ

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Anitram
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 04 Máj 2021, 14:00

Dobrý večer,
opäť sa na Vás obraciam s prosbou o preklad zápisu úmrtia.
Je to prvý zápis na pravej strane z februára 1881.
/je tam spomenutých tak veľa mien, že vôbec nerozumiem, kto z nich je ten nebožtík ;) /.
Podľa indexácie FS by to mala byť Mária Valuch.
posielam link a vopred ďakujem za pomoc .

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Naposledy upravil/-a Anitram v 16 Mar 2023, 21:29, upravené celkom 1 krát.
baron
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 17 Nov 2021, 22:38
Predkovia z oblasti: Cigeľ, Kajal, Lazany, Pezinok, Prievidza

Dobrý deň,
je to zápis sobáša (nie úmrtia): ženích Ján Kanich, n. 16.6.1857 v Csukard /Vinosady/, slobodný, katolík, vinohradník, rodičia Ján Kanich a Anna Chrastelová, bydlisko Csukard č. 56;
nevesta Mária Valuchová, n. 25.8.1858 v Csukard, slobodná, katolíčka, dcéra Ignáca Valucha a Terézie Sčasnej, bydlisko Csukard. V poslednom stĺpci sú uvedení svedkovia. Sobáš sa konal 12.2.1881 vo Vinosadoch. Celá pravá strana je sobášna, na ľavej zase zápisy rodné a matrika vedená ako úmrtná, je to pomiešané :) .

baron
Anitram
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 04 Máj 2021, 14:00

Ďakujem veľmi pekne, veľmi ste mi pomohol ;)
Napísať odpoveď