Zmena priezviska osvojením dieťaťa?

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Lacika
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 03 Apr 2022, 11:21

Dobrý deň,

chcel by som vás požiadať o pomoc, resp. prečítať si váš názor, pretože s týmto "orieškom" si lámem hlavu už dlhšiu dobu.

Neviem nájsť záznam o narodení môjho predka Mateja Ladislaidesa z Jelšavy. V roku jeho svadby sa ešte do matriky nezapisoval vek ženícha a nevesty, preto sú tam uvedení len jeho rodičia – Daniel Ladislaides a Zuzana Bojtes. Tu sa ale farár musel pomýliť, pretože Zuzana Bojtes nemala za manžela Daniela Ladislaidesa. D. Ladislaides mal za manželku vdovu Zuzanu Mikuláš, rodenú Molnár.

Nikde v rodnej matrike z Jelšavy som nenašiel záznam o narodení Mateja Ladislaidesa rodičom Danielovi a Zuzane Ladislaidesovcom. ALE Zuzana Mikuláš z prvého manželstva mala dvoch synov Jána a Mateja. Vek, ktorý je zapísaný pri úmrtí Mateja Ladislaidesa približne sedí s rokom narodenia Mateja Mikuláša (jeho rodičmi boli Matej Mikuláš a spomínaná Zuzana Molnár, pričom v rodnej knihe je pri dátume narodenia syna Mateja Mikuláša aj malá dodatočná poznámka od farára, ktorú ale neviem prečítať).

Pri úmrtí Mateja Ladislaidesa, rovnako ako aj pri záznamoch o narodení jeho potomkov sa uvádza ako "nobilis" – píšem to sem len ako možný záchytný bod, nakoľko neviem, či aj osvojené a nie pokrvné deti si mohli uvádzať tento stav.

Preto by som sa rád vás opýtal na názor, či je možné, že si Daniel Ladislaides svadbou osvojil syna vdovy Zuzany Mikuláš r. Molnár – Mateja, ktorý bol ešte z jej prvého manželstva a jeho rodné priezvisko bolo Mikuláš?

Rád si prečítam aj vaše ďalšie prípadné názory, či sa mýlim a som na chybnej stope.

Za každý váš názor a radu som vám vopred veľmi vďačný!


Zdroje:

Záznam o narodení Mateja Mikuláša (strana 91/75. záznam): https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Úmrtie Mateja Mikuláša , manžela Zuzany Molnár (strana 50/103. záznam): https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Svadba Daniela Ladislaidesa a vdovy Zuzany Mikuláš (strana 29/30. záznam): https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Svadba Mateja Ladislaidesa (strana 55/6. záznam): https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Úmrtie Mateja Ladislaidesa (strana 69/23. záznam): https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... M-CRX?i=12
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 2952
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Dobrý deň,
„drobná poznámka” pri narodení Mateja Mikuláša hovorí o tom, že Matej sa narodil ako pohrobok (lat. posthumus, teda až po otcovej smrti (lat. Matthias condam Mikulaš, otec zomrel už v júli, dieťa sa narodilo až v septembri).
Je preto uveriteľné, že Matej sa mohol skôr identifikovať s druhým manželom svojej mamy ako s otcom, ktorého nikdy nestretol. Zaujímavé by bolo nájsť staršie deti Mateja Mikuláša a Zuzany a zistiť, aký bol ich osud.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď