VYRIEŠENÉ Sobáš 1856, Pomoransko, kurent

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Dobrý deň,
snažím sa, prečítať len text písaný v kurente s pomocou písanej abecedy. Je to zápis č. 18 https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=120354 . Keby to bol krasopis, verím, že to zvládnem. :) Uvedomujem si, že potrebujem väčšiu prax. Doteraz sa mi ten kurent akosi vyhýbal.

Čítam len text v kurente: Pacht..., Vater..., ???, Zag..., ???, Vater m..., ...B..., ??? Prosím vás, pomôžte mi, prečítať ten zápis. Vopred ďakujem!
Naposledy upravil/-a milestone v 24 Mar 2023, 15:57, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
obi
Veterán
Veterán
Príspevky: 493
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

Pächter sohn in Lübgurt
Vater schriftlich
Tagelöhner
Vater mundlich
Schwang v. Brautg = Schwanger von Brautigam

s pozdravom
Obi
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

obi napísal:
23 Mar 2023, 15:38
Pächter sohn in Lübgurt
Vater schriftlich
Tagelöhner
Vater mundlich
Schwang v. Brautg = Schwanger von Brautigam

s pozdravom
Obi
Obi, veľmi pekne Vám ďakujem za Vašu pomoc! Som :D .
Napísať odpoveď