Informácie o vzdelaní predkov

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Jakub Smutný
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 03 Dec 2022, 10:08

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či existuje možnosť, že by sa dalo nejako dopátrať k tomu, kde sa moji predkovia vzdelávali. Myslím napríklad vzdelanie učiteľov alebo remeselných majstrov.
Ďakujem za odpoveď, Jakub Smutný
Tommy
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 23 Mar 2019, 21:05
Predkovia z oblasti: Bojnice,Sklené,Kunešov,Nedožery-Brezany

Hungaricana, school book
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4975
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

V bývalých okresných archívoch (teraz pracoviská štátnych archívov) v cecháliách, fondoch škôl.
Petra1909
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jún 2018, 18:14
Predkovia z oblasti: Mlynárske rody Lacko, Fejfár - Prievidza a okolie

Digitální knihovny, neuvádíte období, ale od 2.poloviny 19.stol.v případě učitelů (a později i řemeslníků - různé průmyslové školy) jsou k nalezení ročenky (almanachy) učitelských ústavů, ve kterých jde předky dohledat. Jak to bylo na území Slovenska netuším, ale mohlo by to být podobné. Hodně štěstí.P.
Jakub Smutný
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 03 Dec 2022, 10:08

Ďakujem vám všetkým veľmi pekne za odpoveď, skúšal som zatiaľ hľadať na Hungaricane, bohužiaľ som toho veľa nenašiel. Možno je to tým, že obdobie, o ktoré sa zaujímam, je najmä 17.-18.stor., z ktorého sa toho asi veľa nedochovalo.

Ešte by som sa chcel opýtať, ako to bolo s univerzitami v stredoveku? Mám totiž (pravdepodobného) predka/príbuzného Istvána Aranyiho (zomrel asi v roku 1441).Pracoval najprv ako dvoran, neskôr ako kráľovský riaditeľ pre právne záležitosti na dvore Žigmunda Luxemburského, pre ktorého pripravil reformu Decretum Maius. Keďže bol právnik, vedie ma to k tomu, že asi študoval niekde na univerzite a chcel by som zistiť kde. Myslíte, že by to bolo možné?

S pozdravom, Jakub Smutný
Napísať odpoveď