Georgius Schmihla z Bernolákova

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
morzeux
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 28 Máj 2023, 10:05

Zdravím,

pri pátraní po mojich predkoch z priezviska Šmihla (tiež sa písalo aj ako Schmihla) som sa zasekol na Georgius Schmihla. Žil v Bernolákove (Čeklís - starý názov,) tak ako viacero mojich predkov.

Čo som o ňom zistil:

Ženatý za Máriu Fiala, dátum sobáša 15. 1. 1845 - Čeklis, zaroveň je tam, že bol aj Rímsky katolík:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

O manželke Márii Fialovej som akurát našiel, že umrela 12. 4. 1883 https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Mojím problémom je, že hoci som našiel úmrtie jeho manželky, aj jeho sobáš (ten záznam je dosť chudobný na ďalšie informácie), neviem sa dopátrať ani jeho približný vek, ani či sa narodil a zomrel v Čeklise. Prehľadal som aj rodné, aj úmrtné cirkevné matriky Bernolákova a nenašiel. Zaujímala by ma akákoľvek rada, ako by som sa mohol ďalej pohnúť, aby som dopátral jeho narodenie, prípadne aj informáciu o jeho rodičov. Indíciu mám, že by mali Šmihlovci byť aspoň do konca 18 storočia v Bernolákove (z rozprávania deda, vraj jeden môj predok bol kočišom Antona Bernoláka) - aj keď viem, že na ústne rozprávania sa nemôžem veľmi spoliehať.
finnrose
Člen
Člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 13 Jan 2013, 20:02

Dobrý večer,
domnievam sa, že Juraj Šmihla sa narodil 27.03.1822 v Bernolákove https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Otec: Dominicus, Matka: Mária Hajla
V zázname je uvádzaný nie úplne jasne ako Dominicus Šmihla (Sviehla) ale dole v indexe zápisov nepochopiteľne ako Dominicus Barkos a jeho syn tiež ako Georgius Barkos??? (preto sa ani nedá vyhľadať jeho narodenie v indexoch).
Pritom u detí Márie Hajla je už uvádzaný ako manžel Dominicus Šmihla (v rôznych variantoch priezviska) https://www.familysearch.org/search/rec ... name=hajla
morzeux
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 28 Máj 2023, 10:05

Ďakujem veľmi pekne. Tá chyba v indexoch ma zmiatla. Bude to on. Pomohlo mi to posunúť sa ďalej v pátraní. Takže jeho otec bol Dominik Šmihla a ďalej som vypátral, že sa prisťahoval z Chvalkovic. Tam pokračuje moja pátracia stopa :)
Napísať odpoveď