Spoločenské postavenie v roku 1851

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
matuskobza
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 17 Jún 2023, 11:52
Predkovia z oblasti: Slovensko, Maďarsko

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, čo si mám predstaviť pod spoločenským postavením "civilis conditio", pokiaľ je uvedené v roku 1851 pri človeku, ktorý žil v Horných Motešiciach, ale narodil sa v roku 1818 v trenčianskych Tepliciach. V roku 1851 už nebolo poddanstvo, takže čo to vlastne vyjadruje? Že je mestianskeho pôvodu, aj keď žije na dedine? Alebo to hovorí niečo o jeho povolaní? Mám vedomosť, že v roku 1851 bol panskym sluhom a v čase úmrtia (1860) bol holičom. Alebo to je jednoducho pojem, ktorý zahŕňal všetkých, ktorí neboli sedliakmi či zeliarmi, ale neboli ani príslušníkmi vládnucej vrstvy? Nepýtam sa tu ani tak na preklad pojmu, k tomu som už na fóre našiel poznámku, že Conditio Civilis označuje „občiansky stav“, čo znamená, že nešlo o vidieckeho poddaného ale o slobodného obyvateľa mesta. Môj problém však je, že tento človek žil na dedine, aj keď s trencianskymi teplicami zjavne nestratil kontakt, lebo tam aj v roku 1860 umrel. (poznámka na okraj : neviem, či vôbec trenčianske Teplice boli v tom čase považované za mesto). Ďalšia vec je, že uvedené vysvetlenie pojmu conditio civilis sa týkalo roku 1813, čo bolo ešte pred zrušením poddanstva. Čo to však vyjadrovalo po roku 1848?
Ďakujem vopred.

Pre istotu posielam aj link na zápis, kde sa pojem objavil (narodenie Leopoldiny Dubravskej 14.11.1851) :
https://www.familysearch.org/records/im ... eView=true
Napísať odpoveď