Krst Modra 1785 - VYRIEŠENÉ

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Anitram
Člen
Člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 04 Máj 2021, 14:00

Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť a pomoc s prečítaním a prekladom textu pri krste Samuela. /jedná sa o text pri matke/
Je to šiesty zápis na pravej strane.
- otec: Pavol Dubovský
- matka: Kristína ???? /neviem vylúštiť priezvisko a ešte ma zaujíma ten text zapísany pod matkou Ex......../

ďakujem za akúkoľvek pomoc a posielam link:

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Matina.
Naposledy upravil/-a Anitram v 22 Sep 2023, 09:33, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3170
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
podľa mňa sa matka dieťaťa volala Kristína Krtilová. Pod menom je uvedený text „Ex mola oratorÿ Germ(anici)“. Preklad tohto miesta mi nie je celkom jasný. Malo by ísť o mlyn (ex mola), pričom oratorium Germanicum by malo znamenať nemecká kaplnka, resp. súkromné miesto na modlitbu. Teoreticky môže preklad znieť aj tak, že ide o nemecký mlyn pri kaplnke.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Anitram
Člen
Člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 04 Máj 2021, 14:00

ďakujem za pomoc ;)
Napísať odpoveď