Maďarčina - lakos ako povolanie?

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
matuskobza
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 17 Jún 2023, 11:52
Predkovia z oblasti: Slovensko, Maďarsko

Dobrý deň,

Prosím vás o pomoc : maďarské slovo lakos som v slovníku našiel preložené ako "obyvateľ". Aj v príkladoch použitia, ktoré som čítal tu na fóre, bolo všade v tomto význame. Ale čo keď je uvedené ako povolanie / spoločenský stav? Nie je to sedliak ani želiar, tí sú v tejto matrike označení zvycajnymi pojmami.

Posielam link, konkrétne sa jedná o narodenie Pavla Krajčoviča 26.10.1876:

https://www.familysearch.org/records/im ... eView=true

Ďakujem vopred veľmi pekne.

S pozdravom Matúš Kobza
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 231
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň. Lakos znamená slovo obyvateľ a nemá nič spoločné s povolením. Farár v tom období zjavne zapisoval iba povolania súvisiace s pôdou ako gazda a želiar. Nikde neuvádza remeselá, kočišov ani sluhov. Su dve možnosti, bud krstní rodičia nevedeli zamestnanie otca ( často sa zučastnili krstu iba krstní rodičia) alebo že otec mal iné povolenie ako gazda, resp.želiar. vzhĺadom na častješiu absenciu povolania vo viacerých záznamoch v tom období tipujem skôr druhú možnosť.
matuskobza
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 17 Jún 2023, 11:52
Predkovia z oblasti: Slovensko, Maďarsko

Monicina napísal: 05 Nov 2023, 16:26 Dobrý deň. Lakos znamená slovo obyvateľ a nemá nič spoločné s povolením. Farár v tom období zjavne zapisoval iba povolania súvisiace s pôdou ako gazda a želiar. Nikde neuvádza remeselá, kočišov ani sluhov. Su dve možnosti, bud krstní rodičia nevedeli zamestnanie otca ( často sa zučastnili krstu iba krstní rodičia) alebo že otec mal iné povolenie ako gazda, resp.želiar. vzhĺadom na častješiu absenciu povolania vo viacerých záznamoch v tom období tipujem skôr druhú možnosť.
Ďakujem veľmi pekne, take vysvetlenie by mi nenapadlo, ale znie to logicky.
Napísať odpoveď