Strana 1 z 1

Horváth Trstené pri Hornáde (Abaúj-nádazsd)

Napísané: 28 Nov 2023, 12:06
od používateľa robert931
Dobrý deň. Poprosím vás o pomoc. Neviem sa posunúť ďalej. Dopátral som sa po prastarého otca po mužskej líniis dátumom narodenia pred rokom 1895. Rád by som sa dostal ďalej ale nedarí sa mi. Familisearch som už skúšal všeliak. Rád by šomral dopátral ďalej po rodičoch prastarého otca.
Zistené údaje:

József Horváth
Narodený: 4.3.1880 (podľa sčítacieho hárku 1930) na náhrobnom kameni je uvedený rok narodenia 1881
Rodná obec: Abaúj nádas (pravdepodobne Trstené pri Hornáde momentálne)
Od roku 1895 sa prisťahoval do Krásnohorského podhradia
Vierovyznanie rímsko katolícke
Dátum sobáša 19.02.1906 keď berieme do úvahy že sa sobášiť v mieste bydliska manželky tak miesto sobáša by malo byť Krásnohorská dlhá lúka ( v tom čase Várhoszúrét)

Obrázok[/img]

Re: Horváth Trstené pri Hornáde (Abaúj-nádazsd)

Napísané: 28 Nov 2023, 14:34
od používateľa patricius95
Dobrý deň,
škoda, že ste namiesto fotky nepridali link, ľahšie by sa s týmito údajmi pracovalo... Dátumy narodenia a sobáša v sčítaní z r. 1930 bývali zriedkakedy úplne presné, takže sa na ne nemôžete spoliehať. Pozrel som zbežne index matriky v Trstenom nad Hornádom, kde sa však priezvisko Horváth po roku 1850 nespomína. Ak tam Vaši predkovia žili, potom mohlo dôjsť napr. k chybe pri indexácii.
Podľa sčítacieho hárku došlo k svadbe Vašich predkov v r. 1906, pričom Mária Horváthová sa prisťahovala do Krásnohorského Podhradia (?) už v r. 1903. Preto si myslím, že sobáš sa konal v Krásnohorskom Podhradí. Na Vašom mieste by som kontaktoval Štátny archív v Rožňave a požiadal ich o vydanie kópie matričného zápisu sobáša Jozefa a Márie Horváthových. V matričnom zápise bude uvedené presné miesto narodenia ženícha i nevesty, presné dátumy ich narodenia, ako aj mená rodičov oboch ich manželov. Pozor, ak budete žiadať sobášny list, potom dostanete úradnú listinu, kde nebudú všetky tieto údaje zapísané. V žiadosti im zdôraznite, že údaje z matriky potrebujete ku genealogickému výskumu, nech Vám vystavia buď fotokópiu záznamu, resp. výpis na genealogické účely. S týmto dokumentom by ste sa mali poľahky vedieť posunúť ďalej vo výskume.

Re: Horváth Trstené pri Hornáde (Abaúj-nádazsd)

Napísané: 28 Nov 2023, 14:53
od používateľa robert931
Pán Zakarovský ďakujem vám veľmi pekne za radu. Určite sa obrátim na archív v Rožňave.

S pozdravom Róbert Horváth

Re: Horváth Trstené pri Hornáde (Abaúj-nádazsd)

Napísané: 29 Nov 2023, 10:59
od používateľa obi
Zdravím,
U Jozefa Horváta čítam miesto narodenia - Abaújnádaska v Maďarsku, mala by to byť Tornanádaska matriky RK sú v Bódvaszilas.
József Horváth záznam č. 8, narodenie v Nádaska = https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... &cat=34911

https://archives.hungaricana.hu/en/urbe ... AwZGFKKSJ9

s pozdravom
Obi

Re: Horváth Trstené pri Hornáde (Abaúj-nádazsd)

Napísané: 04 Dec 2023, 08:14
od používateľa robert931
Obi ďakujem veľmi pekne. To som musel urobiť chybu pri preklade miesta narodenia. Pri zadaní názvu Abaújnádska mi vyhodilo Trstené pri Hornáde. Ale pravdepodobne to bude Tornanádaska.
Zajtra sa chystám do archívu v Rožňave tak uvidím čo nájdem

Ďakujem s pozdravom Róbert Horváth