Obec Jaág po maďarsky ?

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
Ivuska91
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 29 Dec 2023, 21:19

Dobrý deň,

Vedel by mi niekto poradiť, aké mesto/obec (matrika bola písaná maďarsky) sa nachádza v priloženej prílohe? Ja tam čítam slovo Jaág. Prečo sa ale nikde na Google o tomto starom názve dediny nedozviem. Nad tým je obec Šulekovo. Tak predpokladám že to nemôže byť odtiaľ ďaleko. Je to sobášny list.
Ďakujem pekne
Ivana
Prílohy
Screenshot_2023-12-29-21-11-09-46_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
baron
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 17 Nov 2021, 22:38
Predkovia z oblasti: Cigeľ, Kajal, Lazany, Pezinok, Prievidza

Beregszeg 61 = Šulekovo
Saag 31 = Šahy

Z takého výseku matriky sa nedá určiť, komu patrili adresy, horná zrejme ženíchovi a spodná neveste.

S pozdravom

baron
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 903
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Ivuska91 napísal: 29 Dec 2023, 21:27 ...Ja tam čítam slovo Jaág. Prečo sa ale nikde na Google o tomto starom názve dediny nedozviem...
Dobrý deň,
nedozviete sa preto, lebo ste to nesprávne prečítali. ;) Saág = Sasinkovo (podľa mňa).
Ivuska91 napísal: 29 Dec 2023, 21:27 ...Je to sobášny list...
Určite to nie je sobášny list ale matrika sobášených. Prosím, nabudúce radšej pripojte link na matriku, ak je online a uveďte číslo záznamu. Ďakujem!
Ivuska91
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 29 Dec 2023, 21:19

Vau, ďakujem pekne. Nemala som naštudované, že takto sa písalo veľké S.
Teraz som nevedela, či Saág je Sasinkovo alebo Šahy.
Ale našla som krst Heleny Suta, tú pri ktorej bol ten názov na ktorý som sa pýtala.

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-8BTW-4NV

A jej matka žila v Saág, je to na matrike Rišňovce čo je vedľa Sasankova. Tak by to malo byť Sasinkovo. :-)
Napísať odpoveď