Svadobne listy po 1910

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
JMK
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 11 Nov 2023, 17:25
Predkovia z oblasti: Bardejov a okolie - Pohronska Polhora

Dobrý deň,

pri tvorbe rodokmeňu pre môjho švagra som natrafil na taký problém kedy v jednej obci žilo veľa ľudí s rovnakým menom aj priezviskom. Aby toho nebolo malo tak zároveň všetci bývali na rovnakej ulici (číslo domu), alebo sa narodili takmer v rovnakom roku. Keďže som sa nevedel pohnúť ďalej tak som dostal nápad že možno obecná matrika bude mať viac informácií. Pani matrikárka mi napísala že ma knihy od roku 1907. Napísal som jej aká je vec a čo potrebujem od nej vedieť. Poslal som jej cele mena, dátum svadby (opísané zo sčítania 1930). Od nej som chcel mena rodičov, pripadne overenie čísla domov.
Odpísala mi že to našla ale že sa platí za nahladnutie 2€ alebo 5€ za svadobný list (ďalej len SL) ale stým že musím mať splnomocnenie od priameho potomka pre overenie.

Potom mi však napísala že SL môžem dostať na akomkoľvek matričnom úrade... A tu je moja otázka. Keď prídem na matriku u nás v meste, zaplatím ten poplatok 5€ tak mi vedia tu kópiu dať aj keď nie som priama rodina? Hľadal som informácie na ministerstve ale nenašiel som tam nič. Zároveň je tu jeden malý problém. Pani z obce mi nepotvrdila či dátum svadby, ktorý som jej poslal boli správne. Preto sa bojím že či nebudú mať na matrike problém keď napíšem dátum a nebude sedieť s menami. Pre upresnenie. Svadby, ktoré potrebujem boli v roku 1910 a 1921.

Vie mi teda niekto povedať ako to je? Dajú mi kópiu SL aj na inom mieste ako bolo rodisko a miesto svadby? Dajú mi ho aj keď nie som priama rodina?
Ja som vždy žil v tom že tieto overovačky netreba ak sa udalosť stala pred viac ako 100 rokmi. Pri iných obciach som nemal problém a tetky matrikárky mi vždy napísali do emailu čo potrebujem. No dnes nastala tato situácia a neviem či sa mám trepať na matričný úrad u nás v meste alebo to bude zbytočne a povedia mi že musím mať papier od švagra.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 903
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

JMK napísal: 16 Jan 2024, 18:23 Dobrý deň,

pri tvorbe rodokmeňu pre môjho švagra som natrafil na taký problém kedy v jednej obci žilo veľa ľudí s rovnakým menom aj priezviskom. Aby toho nebolo malo tak zároveň všetci bývali na rovnakej ulici (číslo domu), alebo sa narodili takmer v rovnakom roku. Keďže som sa nevedel pohnúť ďalej tak som dostal nápad že možno obecná matrika bude mať viac informácií. Pani matrikárka mi napísala že ma knihy od roku 1907. Napísal som jej aká je vec a čo potrebujem od nej vedieť. Poslal som jej cele mena, dátum svadby (opísané zo sčítania 1930). Od nej som chcel mena rodičov, pripadne overenie čísla domov.
Odpísala mi že to našla ale že sa platí za nahladnutie 2€ alebo 5€ za svadobný list (ďalej len SL) ale stým že musím mať splnomocnenie od priameho potomka pre overenie.

§ 18
(1) Matričný úrad vyhotoví úradný výpis alebo umožní v prítomnosti matrikára nazrieť do matriky a robiť z nej výpisy
a) osobe, ktorej sa zápis týka, alebo členom jej rodiny

(2) Na účely tohto zákona sa za člena rodiny považuje manžel, rodičia, deti, vnuci, súrodenci a ich deti a v prípade preukázania oprávneného záujmu aj iná blízka osoba. 12)


https://www.aspi.sk/products/lawText/1/ ... -matrikach

Odkaz 12) Blízke osoby - § 116 a 117.

https://www.aspi.sk/products/lawText/1/30446/1/2#pa_116

Potom mi však napísala že SL môžem dostať na akomkoľvek matričnom úrade... A tu je moja otázka. Keď prídem na matriku u nás v meste, zaplatím ten poplatok 5€ tak mi vedia tu kópiu dať aj keď nie som priama rodina? Hľadal som informácie na ministerstve ale nenašiel som tam nič. Zároveň je tu jeden malý problém. Pani z obce mi nepotvrdila či dátum svadby, ktorý som jej poslal boli správne. Preto sa bojím že či nebudú mať na matrike problém keď napíšem dátum a nebude sedieť s menami. Pre upresnenie. Svadby, ktoré potrebujem boli v roku 1910 a 1921.

Vie mi teda niekto povedať ako to je? Dajú mi kópiu SL aj na inom mieste ako bolo rodisko a miesto svadby? Dajú mi ho aj keď nie som priama rodina?
Ja som vždy žil v tom že tieto overovačky netreba ak sa udalosť stala pred viac ako 100 rokmi. Pri iných obciach som nemal problém a tetky matrikárky mi vždy napísali do emailu čo potrebujem. Za predpokladu, že ste v iných prípadoch boli členom rodiny, zákon bol na Vašej strane a "tetky matrikárky" Vám vyhoveli. Ak ste žiadali informácie, kde ste neboli členom rodiny, tak "tetky matrikárky" jednoznačne porušili zákon. ;) No dnes nastala tato situácia a neviem či sa mám trepať na matričný úrad u nás v meste alebo to bude zbytočne a povedia mi že musím mať papier od švagra. Neviem, či Váš švagor je vnukom osôb, ktorých sa týka vydanie sobášnych listov.
Prajem Vám veľa šťastia a empatie od pani matrikárky, ktorá striktne dodržuje zákon. ;)
Napísať odpoveď