Gregorius Ragyics, Smolenice, 1676, záznam o úmrtí

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Jakub Smutný
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2022, 10:08

Dobrý deň, pri pátraní som narazil na záznam o predkovi Gregorovi Ragyicsovi (asi Radič). Tento žil v Bíňovciach, narodila sa mu tu dcéra Elisabetha (1652-1713) a v roku 1653 sa oženil so Susannou, dcérou Joannesa Lipovskeho (zomr. 1653). Záznam o jeho úmrtí som našiel v matrike obce Smolenice, bohužiaľ ho však neviem prečítať celý. Čo som z neho pochopil je, že zomrel v Smoleniciach, aj keď pochádzal z Bíňoviec, mal zhruba 60 alebo 63 rokov a bol to šľachtic. Neviem prečítať povolanie. Prosím, pomôžte mi s tým.
link: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... ction=view

S pozdravom Jakub Smutný
Napísať odpoveď