Martin Chudík, Kobylí, 1863, nemčina

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Jakub Smutný
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2022, 10:08

Dobrý deň, narazil som na záznam o sobáši pravdepodobného predka. Problémom je, že z neho neviem skoro nič prečítať. Podarilo sa mi zistiť len to, že sa ženil 56-ročný Martin Chudík, syn Eliasa a 48-ročná Marianna z Kobylí. Potreboval by som poradiť hlavne s miestom pôvodu Martina, keďže viem, že v Kobylí sa nenarodil.
link:https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01520.jp2

Ďakujem a s pozdravom Jakub Smutný
Používateľov profilový obrázok
obi
Veterán
Veterán
Príspevky: 611
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

Martin Chudik Häusler in Kobily, ehelicher sohn nach dem bereits verstorbenen Elias Chudik podsedker von Kněždub und seiner ebenfals verstorbenen eheweib Marianna geborene Seika beide katholische religion.

Marianna Štika Dienstmagd in Kobily eheliche tochter nach dem bereits verstorbenen Franz Štika Häusler in Kobily und seiner ebefals bereits verstorbenen Marianna geborene Wenzl Štihly beide katholische religion

Franz Janich? Häusler in Kobily
Lorenz Štika Häusler in Kobily

s pozdravom
Obi
Jakub Smutný
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2022, 10:08

Veľmi pekne ďakujem
Napísať odpoveď