VYRIEŠENE Narodenie po nemecky 1902

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
simi.galova
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 02 Mar 2024, 21:32
Predkovia z oblasti: Rakúsko/Slovensko

Zdravím vás, pátram po mojich predkoch a práve som sa úspešne dostala k matričnému záznamu narodenia môjho prapradedka Franza Kellnera. Neviem však vylúštiť a preložiť, čo sa píše v kolónkach rodičov - viem len, že kedy sa narodili, ale neviem vylúštiť kde a čo v tom stĺpci pokračuje ďalej. Budem vám veľmi vďačná za pomoc. :-)

odkaz na zápis z matriky: https://data.matricula-online.eu/de/oes ... -12/?pg=84
Naposledy upravil/-a simi.galova v 03 Mar 2024, 07:50, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
otcom dieťaťa bol: František Kellner, katolík, sluha pri koňoch, nar. 30.03.1857 v obci Božice v okreje Znojmo na Morave, príslušný do danej obce, manželský syn Félixa Kellnera, domkára v obci Božice a jeho manželky Márie, rod. Grüssingerovej, oboch katolíkov.
Matkou dieťaťa bola: Agnes Švedová, narodená 07.01.1872 v obci Božice, v okrese Znojmo na Morave, manželská dcéra Martina Švedu, obecného pastiera v Božiciach a Rosálie, rod. Kellnerovej, oboch katolíkov. Podľa poznámky uzavreli rodičia dieťaťa sobáš dňa 01.03.1897 na farskom úrade v Českých Křídloviciach, okres Znojmo, Morava.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
simi.galova
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 02 Mar 2024, 21:32
Predkovia z oblasti: Rakúsko/Slovensko

Bože, Patrik, ďakujem vám veľmi pekne. :-) Veľmi ste mi pomohli.
Napísať odpoveď