Martin Pranda

Máte základné údaje o hľadanom predkovi, neviete však ako ďalej? Opýtajte sa:)
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Hľadám predka"
Skôr, než položíte otázku v tomto fóre, odporúčame Vám prečítať si tieto pravidlá a snažiť sa ich dodržiavať vo vlastnom záujme, aby Vám skúsenejší kolegovia mohli čo najskôr a čo najpresnejšie odpovedať:
1) Do predmetu témy napíšte konkrétne priezvisko, po ktorom pátrate, prípadne aj oblasť. Ak napíšete "Hľadám predkov", bude názov témy zmenený, pretože predkov tu hľadajú všetci, navyše ide o duplicitu s názvom subfóra.
2) Snažte sa uviesť všetky fakty, ktoré k danému predkovi viete, či už je to narodenie, úmrtie, sobáš, vierovyznanie, lokality, v ktorých žil, alebo čokoľvek iné. Akýkoľvek fakt je lepší, ako nič a môže viesť k rýchlejšej identifikácii.
3) Ak ide o osobu, ktorá už nežije, pridajte link na dokument, týkajúci sa osoby, alebo priložte sken dokumentu, aby sa predišlo omylom pri Vašom čítaní záznamu. Nebuďte ješitní, že Vám sa to stať nemôže. Stáva sa to každému, najmä v začiatkoch. Od toho sme tu, aby sme Vám pomohli, nikoho vopred nezatracujeme.
4) Uvedomte si, prosím, že pátranie po predkoch narodených po roku 1906, je výlučne vo Vašej kompetencii, pretože matriky po roku 1906 sú tzv. "živé matriky", ktoré sú stále uložené na matričnom úrade a údaje z nich sa poskytujú len priamym príbuzným. Preto musíte kontaktovať príslušnú matriku, kde budete musieť preukázať priamy príbuzenský vzťah a za poskytnutie každého záznamu môžu od Vás žiadať správny poplatok 5 Eur. Viac o tom, kde hľadať slovenské matriky: https://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/

Ďakujeme za pochopenie a želáme veľa úspechov v pátraní po predkoch.
Milan931
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 12 Apr 2024, 11:50

Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť pri hľadaní môjho predka odkiaľ pochádzal, bo moje zistenia sú, že sa objavil v obci Brodno v rozmedzí rokov 1799 až 1803, kde podľa dostupných matrík by mal mať dieťa Dorotu so ženou Zuzanou Szivou. Z dostupných rodných, sobášnych matrík obce Brodno v archíve Bytča som nenašiel odkiaľ pochádza Martin Pranda a či bol zosobášený so Zuzanou Szivou. Narodenie Doroty bola prvá zmienka v matrike a aj o jeho výskyte v Brodne. Pravdepodobne to bolo nemanželské dieťa. Neskôr 22.11. 1809 sa Martin zosobášil už ako vdovec s Katarínou Šajnohovou v Brodne a aj v Brodne 22.3 . 1819 zomrel vo veku 55 rokov. Takže predpoklad je, že sa narodil v roku 1774, len netuším kde. Keď som pátral vo FS tak sa mi zobrazuje Martin Pranda nar. 1770 v Oslanoch, konkrétne 5.10.1770 v obci Radobica. Inú možnosť mi nezobrazuje. Vedel by mi niekto pomôcť overiť, či to môže byť môj predok? Možno z nejakých prisťahovaleckých dokumentoch o ktorých ja neviem, prípadne iných kníh , dokumentov.
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 236
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Skuste zacat hladanim povodu Zuzany Sivej - v Kysuckom Novom Meste aj okoli je viacero vekom primeranych kandidatok (Susanna Szivy/Szivi/Sziva/a pod.) Tam by sa mohol konat aj jej sobas.
Zuzana zomrela 5.oktobra 1809 v Brodne, ako 32 rocna (predtym v auguste zomrel aj jej 10 dnovy syn Adam Pranda). Takze zosobasena za Martina Prandu bola.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... ction=view

Tu sa nejakej Zuzane Sivej z Rudiny narodila v roku 1798 v Ochodnici nemanzelska dcera:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AV1FR-3SL

V Radobici, Oslanoch a Hornej Vsi zila rodina Prauda/Pravda. Tieto matriky su velmi zle indexovane, treba si ich prelistovat. Mozno zistite, ze Martin narodeny v Radobici tam aj zomrel...
Milan931
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 12 Apr 2024, 11:50

Ďakujem ale toto bolo prvé čo som preskúmal a šiel som po stope Zuzany Sivej prešiel som i rodnú aj sobašne matriky dokonca i jej súrodencov či už v Rudine, Kysuckom Novom Meste, Nesluši ale aj v Lodne. Tiež mi stopa šla po Zuzana z Rudiny, ktorá krstila dcéru v Ochodnici. Aj to že ju krstila v Ochodnici tak ďaleko no to dieťa bolo nemanželské. To dieťa neskôr zomrelo. Táto Zuzana mala potom ešte dve deti od sedliaka Roháča. Je predpoklad že u neho pracovala. O tom že bola vydatá s Martinom som v žiadnej matrike v okolí Brodna či v KNM a okolitých dedinách nič nenašiel. A čo sa týka Radobice tam mám prelustrovanych všetkých od 1704 do roku 1800 avšak úmrtie tam uvedené nie je tam sa tiež stopa stratila. Teraz je možnosť že sa mohol z Radobice do Brodna presunúť možno ako zeliar či remeselník alebo aj vojak keďže v Oslanoch bola veľká vojenská posádka vytvorená proti Turkovi. Neviem či bola nejaká evidencia vojakov či remeselníkov a y som to mohol preskúmať. Takto som v slepej uličke. Ak by to bol on tak by som sa s mojím rodom dostal do roku 1704.
Napísať odpoveď