Strana 1 z 1

pátranie v Nemecku

Napísané: 10 Aug 2013, 11:08
od používateľa nordo
dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či niekto nemá skúsenosti s hľadaním predkov v Nemecku. zistil som, že predkovia jednej rodiny prišli v roku 1786 spolu s ďalšími rodinami z Nemecka a usadili sa v Sládkovičove. v evanjelickej matrike Pustých Úľan som našiel sobáš jedného predka aj z menom otca a pri ňom bolo uvedené neo-coloni čo mi zo zostením o príchodzích z Nemecka dávalo zmysel. použil som indexové vyhľadávanie v nemeckých matrikách a našlo mi konkrétne osoby, ktoré pasovali aj do matričných záznamov. zarazila ma jedna vec, že v indexoch a aj v matrike sú uvedený traja synovia toho istého otca pod menom Johann, iba druhé meno je odlišné. bol to zvyk v Nemecku, že viacerí synovia mali to isté prvé meno, ale používalo sa druhé? kde by som mohol nájsť matričné záznamy, keďže na family search nie sú dostupné? sú stále na nemeckých farách alebo v archíve? jedná sa o nemecké mesto Süßen v Baden-Württembergsku. ďakujem

Re: pátranie v Nemecku

Napísané: 10 Aug 2013, 12:06
od používateľa duros

Re: pátranie v Nemecku

Napísané: 11 Aug 2013, 16:12
od používateľa Mojmír
Vaši nemeckí predkovia boli luteránski švábski rolníci z dnešnej spolkovej krajiny Baden-Würtenberg.
Do Uhorska prišli na pozvanie samotných Habsburgovcov ako súčasť takzvanej tretej osídlovacej vlny za vlády cisára Jozefa II.
Prvé dve osídlovacie vlny za cisárov Karola III-VI a Márie Terézie boli čisto katolícke.

Do Uhorska pricestovali na lodiach po Dunaji.
Mali sa plaviť až do južného Maďarska, kde mali začať rolníčiť.

Ale vaši predkovia svoju loď "zapichli" už v Šamoríne ("však už sme v tom Uhorsku" :-) a presunuli sa 35 km na sever do Sládkovičova,
čím svoj ciel minuli o niekolko sto kilometrov :-)

Neviem prečo ale Habsburgovci do Uhorska pozývali najmä Švábov. Bavorov nepozvali žiadnych.
Uhorskí Švábi sa v druhej polovici 19-teho storočia pomaďarčili,
ale od naozajstných Maďarov sa odlišujú jednou charakterovou vlastnosťou - usilovnosťou.
Nemci Švábov popisujú vetou "Schuften, schuften, Hausle bauen", ciže "makať, makať, domy stavať"

Čiže ak máte v rodine nejakého usilovného Maďara, môže sa jednať o pomaďarčeného Švába.
Môj strýko je presne taký :-)

Re: pátranie v Nemecku

Napísané: 11 Aug 2013, 18:36
od používateľa nordo
ďakujem za odpovede. To o pomaďarčení a neskoršom pokatolíčení Nemcov, ktorí prišli do Sládkovičova, som čítal na stránke Evanjelického zboru v Sládkovičove. Ako vidím, ste o týchto veciach dobre informovaný, pán Mojmír :)

Re: pátranie v Nemecku

Napísané: 12 Aug 2013, 09:03
od používateľa marekT

Re: pátranie v Nemecku

Napísané: 31 Aug 2013, 16:13
od používateľa Mojmír
Tuto http://books.google.ch/books?ei=xe8hUvu ... 6&q=Dioseg
píšu že v Sládkovičove sa usadili Nemci z okolia Bambergu. Dokumenty o tom sú v archíve v Bratislave.

Re: pátranie v Nemecku

Napísané: 09 Sep 2013, 20:05
od používateľa meky
Niečo o kolonizácii Sládkovičova je aj tu : http://www.niton.sk/documents/2-129-427 ... 4_nagy.pdf

Re: pátranie v Nemecku

Napísané: 09 Sep 2013, 21:52
od používateľa nordo
ďakujem Vám. ten posledný dokument je veľmi zaujímavý, pretože sa v ňom spomína zosnulá manželka Jakuba Allgovera. toto vysvetľuje, prečo nie je spomínaná pri sobášoch ich detí, zomrela hneď po príchode do Sládkovičova, doteraz som si myslel, že zomrela ešte v Nemecku alebo cestou do Sládkovičova. bohužial na family search nie je jej úmrtie v matrike Pustých Úľan. je tam síce matrika zomretých z toho obdobia, ale je nejaká "divná", neúplná

https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1883310748

Re: pátranie v Nemecku

Napísané: 14 Okt 2015, 15:09
od používateľa Mojmír
Z knižky jednej banátskej Nemky, ktorá 19179 migrovala naspäť do Nemecka som sa dozvedel, že záujemcovia o život v Uhorsku sa vždy zhromaždili v meste Ulm a odtial sa plavili po Dunaji do Viedne na lodiach, ktoré sa volali "Ulmer Kisten".

Vo Viedni ich zaregistrovali, dali im peniaze a náradie a jeden komisár ich potom sprevádzal na miesto pobytu.

Re: pátranie v Nemecku

Napísané: 23 Okt 2015, 00:18
od používateľa Marcel
Ja zijem priamo v Nemecku a pokial viem, evanjelicke matriky pre Süßen sa zachovali od roku 1559 a su sfilmovane a pristupne len v archive v Stuttgarte.

Co sa tyka davania mien: ano, muzi, ale aj zeny, ktore dostali dve mena, pouzivali to prostredne meno ako volacie - Johann Wolfgang Goethe bol preto doma volany Wolfgang.