Strana 1 z 1
Szarnó
Napísané: 02 Feb 2014, 16:20
od používateľa rovnovas
Vie mi niekto poradiť, čo je to za obec Szarnó, predpokladám, že sa nenachádza na Slovensku.Pôvodne som si myslela že je to obec žarnov, ale nie je. Ďakujem.
Re: Szarnó
Napísané: 02 Feb 2014, 16:37
od používateľa wera
je to urcite spravne?
nasla som toto:
Prezentácia: Názov obce je doložený z roku 1332 ako Serno, z roku 1398 ako Sarnow, z roku 1401 ako Zarnow, z roku 1920 ako Žarnov; po maďarsky Szarnó.
Re: Szarnó
Napísané: 02 Feb 2014, 17:17
od používateľa Absik
Žarnov sa po maďarsky volal "Zsarnó", ak teda hovoríme o dedine neďaleko Moldavy nad Bodvou...
Re: Szarnó
Napísané: 02 Feb 2014, 17:27
od používateľa andrej58
Neviem či pôjde o tú istú obec ale kedysi sa Sarna, Srnie, Oravka, Orauka,Kezepseo Oravka, vo vizitácii r.1611 prichodí pod menom Srna a patrí farnosti Jablonka,Oravka sub Sarna, Szarna(teraz sa nachádza v Poľsku, z knihy A.Kavuljak Historický miestopis Oravy str.224) táto dedina má teraz názov Orawka. Dedičný šoltýsi Szarna, Wilga, Szarnyai atď. Rodinné mená prvých osadníkov (zrekontruované podľa chotárov) Komraz,Jeleň,Wilba,Zuzer,Brdák,Master.
Potom je tu ešte dedina Srňacie,Srnacze,Zernaczye (niekedy sú záznamy skomolené) patrila polovica rodine Zmeškalovcov a polovica rodine Okolicsáni (tejto rodine pripadla polovica asi od r.1772). Dnes je Srňacie prímestská časť Dolného Kubína. (informácie sú z knihy A.Kavuljak Historický miestopis Oravy str.229)
edit: uprava pravopisu
Re: Szarnó
Napísané: 06 Feb 2014, 15:29
od používateľa rovnovas
Dakujem andrej58, za vyčerpávajúcu odpoveď. Som si istá, že Žarnov to nebude, a teda sa prikláňam k vašej odpovedi. ešte raz vďaka veľmi ste mi pomohli. Prikláňam sa k tomu Poľsku, to je najpravdepodobnejšie.