Ako Ján Kollár sfalšoval dátum úmrtia Bohuslava Tablica

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Pred dvomi rokmi som si v tomto dokumente: http://www.snk.sk/swift_data/source/NBU ... Kamila.doc
prečítal, že môj pra-pra-pra-starý otec Ján Schmidt (V) zanechal v knihe ev a.v. farára v Skalici Martina Laučeka "Slovárně" niekoľko nápisov a tak som si ju na http://www.ulib.sk/sk/ nechal zdigitalizovať.
Digitalizácia 960-stranovej knižky stála 130 Euri, čo ale pri jej historickej hodnote mi nevadilo.

Môj pra-pra-pra-starý otec ako priamy svedok na poslednej strane knižky zapísal, že ju kúpil po úmrtí hontianského seniora Bohuslava Tablica
11.1.1832 od jeho vdovy Zuzany, rodenej Zúbekovej.

Vtedy som si pomyslel že knižku kúpil od manželky UMIERAJÚCEHO seniora Bohuslava Tablica, lebo v matrike Kostolných Moraviec je záznam že Tablic zomrel 23.1.1832.

Ale teraz som našiel toto: http://books.google.ch/books?id=UFRFAAA ... ic&f=false

Potvrdzuje to fakt, že Tablic zomrel 11.1.1832 a pochovali ho 12.1.1832.

Kto teda sfalšoval dátum úmrtia Bohuslava Tablica?
Autora vidíte na konci nekrológu - J.K., čiže Ján Kollár.

A prečo Ján Kollár sfalšoval dátum úmrtia Bohuslava Tablica?
To tiež vidíte na konci nekrológu, kde Kollár píše že vychádza poezia francúzskeho poeta Boaloa.

Čo sa stalo: Tablic preložil z francúžštiny do králickej češtiny poeziu Boaloa a výsledok poslal Kollárovi do Pešti.
Potom ale Tablic zomrel, bez toho že by odkázal čo len centík Kollárovi a tak
Kollár musel tlač zaplatiť zo svojích vlastných peňazí:
„Geho přeloženj francauzského Boaloa gest práwě w Budjně pod tiskem.“

To Kollára tak naštvalo, že vo "Vysvetlivkách k sláwy dcére" sfalšoval Tablicov dátum úmrtia na 23.1.1832 a
začal o ňom tvrdiť že zomrel „na zapálení játer“.

Datum úmrtia Tablica 23.1.1832 sa tradoval až doteraz, kedy som ja narazil na správny dátum.

Odteraz vieme, že Bohuslav Tablic zomrel 11.1.1832 na horúčku, ktorú chytil po prechladnutí cestou z filiálky, asi Súdoviec.
Pochovali ho 12.1.1832 v Kostolných (dnes Hontianskych) Moravciach.

A dnes, 29.7.2014 na 221-vé výročie narodenia Jána Kollára: http://sk.wikipedia.org/wiki/J%C3%A1n_Koll%C3%A1r
som ja odhalil jeho lož o úmrtí Bohuslava Tablica :-)
Naposledy upravil/-a duros v 29 Júl 2014, 13:27, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Presunuté do správneho subfóra. Pôvodne v Otázkach a odpovediach v poradni.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Že je Ján Kollár autorom nekrologu vidieť aj z Tablicovho hesla, ktoré Kollár napísal vo Vysvetlívkach k sláwy dcére - viď príloha.
Prílohy
slavy_dcera.jpg
slavy_dcera.jpg (146.32 KiB) 5556 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4997
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

No, ked uz ste ucinili taky prevratny objav, skusteze mne nevedomemu vysvetlit, co akoze mal JK dosiahnut sfalsovanim oneho datumu? Kto z toho akoze mal mat prospech? Akosi mi unika pointa... Ja sa nemozem zbavit dojmu, ze jednoducho len doslo k preklepu. A chyba to najdolezistejsie - matricny zaznam.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Záznam v matrike je tu: https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... ,117611101

Datum 23.1. niekto dopísal neskôr a aj tá 27-čka vyzerá nejaká prepisovaná.
Nesedí ani počet 27 rokov, 2 mesiace a 23 dní, lebo to označuje 18.10.1804 kedy ešte bol Tablic farárom v Skalici.
V Kostolných Moravciach bol inštalovaný až 13.10.1805.

Kollár vedel, že Tablic zomrel 11.1.1832 na horúčku a bol pochovaný 12.1.1832.

Kollár bol na Tablica naštvaný že "slovenskému národu" - teda vlastne Kollárovi - neodkázal ani centík,
tak mu sfalšoval dátum úmrtia na 23.1.1832 a začal ho ohovárať že zomrel „na zapálení játer".

Keďže človek môže zomrieť len raz, musí byť správny dátum úmrtia 11.1.1832.

Pochovať človeka ale možno viac krát, 12.1.1832 ho mohli pochovať do provizórneho hrobu a 27.1.1832 potom do konečného hrobu pri stene kostola.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Môj pra-pra-pra-starý otec Ján Schmidt (V) nemal prečo klamať,
lebo to bol práve Bohuslav Tablic, ktorý z funkcie hontianského seniora povolal
25.1.1830 Jána Schmidta za ev a.v. učitela z Cerova k sebe do Kostolných Moraviec. Veľká pocta!

Zato tých 50 000 zlatiek, ktoré Tablic NE-odkázal "slovenskému národu" - teda vlastne Kollárovi - Kollára škrelo.

Všimnite si že aj v nekrológu aj v Sláwy dcere sa vyskytuje rovnaký výraz: "milovník národa a peňazí".
50 000 zlatiek bolo na tú dobu obrovský peniaz.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3282
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Smiem sa spýtať, pán Mojmír, ako viete, že daný záznam napísal (a teda aj sfalšoval) Ján Kollár?
Podľa matriky pochoval Bohuslava Tablica Ján Seberínyi, väčšinu pohrebov odslúžil Ján Petráš, a preto sa (možno mylne) domnievam, že práve on bol matričným zapisovateľom.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Nemusel to písať Kollár sám, mohol to napísať miestny farár Jozef Petráš,
pričom ale čerpal údaj z Kollároveho diela "Sláwy dcera", ktorá vyšla práve v roku 1832.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4997
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ten dopisany krizik s datumom 23. jan je jasne dopisany uplne inym pismom, odvazujem sa dokonca tvrdit, ze to pismo je priam sucasne. Uz som videl nie jedenkrat pocmarane matriky datumami a poznamkami zo sucasnosti. Ani by som sa necudoval, ak by to dopisal niekto povedzme aj v 20. storoci a to prave na zaklade udajov, ktore sa docital od JK.
A znovu kladiem tu istu otazku: aky mohol mat JK osoh z toho falsovania? Resp. komu mohol uskodit sfalsovanim toho datumu? Ja som asi trulo, ale furt nevidim zmysel tejto konspiracnej teorie...
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

pripájam sa k duros-ovi a patriciusovi,
ak som to dobre pochopil Bohuslav Tablica zomrel vo Kostolných Moravciach....vychádzajme z predpokladu že Kollár chcel sfalšovať jeho smrť z neznámeho dôvodu alebo pomsty....
čisto teoreticky:
Tablic posiela preklad Kollárovi, ten ho dá tlačiť... medzitým Tablic zomiera 11.1.1832, citujem Vás:"Potvrdzuje to fakt, že Tablic zomrel 11.1.1832 a pochovali ho 12.1.1832. "
Čisto teoreticky : zomiera B.T. nejaký dobrý priateľ vysadá na koňa a ženie ho do Pešti ku J.K. asi 100km. Dorazí tam (je zima,sneh...) co ja viem ráno vyrazil -dajme tomu podvečer tam je (telefonicky to nešlo prvý telefón zostrojili 1876)...odovzdá správu J.K.- ten sa rýchlo rozhodne že zaprie smrť B.T. (a to ešte nevie či mu B.T. poručil tie peniaze, notár poslednú vôľu prečítal až keď zvolal všetkých čo sú spomenutý v nej - možnože notár povedal už predtým J.K. že posledná vôľa buď nie je alebo sa tam J.K. nespomína) ale poďme ďalej...v tom momente dá kuriérovi čerstvého koňa a ten cvála späť, no nech sa mu darí a dorazí na druhý deň 12.1.1832 späť. Ostáva mu ešte presvedčiť miestneho farára,kaplána aby nezapísal pohreb do matriky lebo si to nepraje J.K. z takého a takého dôvodu. potom B.T. pochovajú a zapíšu to až 27.1.1832.
myslíte že by to šlo?
podľa môjho názoru aj keby bol J.K. nevjem ako "nasratý" na B.T. zatajením jeho smrti a šírením potom že zomrel až 23.1.1832 na zapálení játer....by nezískal nič. Ten dátum, 27 sa mi nezdá prepisovaný, skôr mi to vyzerá ako keby zatieklo brko alebo pero.
A nezhody v dátumoch...koľkokrát sme už na ne narazili v matrikách aj úradných listinách. Nehľadal by som za tým nejaké Kollárove "spiknutie" skôr zhodu náhod.
Ale toto je len môj SÚKROMNÝ NÁZOR nič viac. ;)
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

andrej58: Váš scenár by bol pravdivý, keby sa jednalo o "normálnu" situáciu.

Lenže v januári 1832 nebolo v Uhorsku "normálne" nič.
Od 1831 totiž Uhorsko trpelo pod epidémiou cholery.

Epidémiu cholery spôsobil Poliak Tadeus Koscziusko, ktorý v roku 1830 vyvolal proti-ruské povstanie v Poľsku.
Na potlačenie povstania povolal ruský cár vojská až kdesi zo strednej Ázie.

Tí vojaci priniesli do strednej Europy choleru.
Z Poľska sa cholera rozšírila do Halíča, ktorý vtedy patril Rakúsko-Uhorsku.

Aby zabránil dalšiemu šíreniu cholery, spravil Habsburg vojenský kordón okolo Haliče.
Ale nepomohlo to a cholera sa rozšírila na východné Slovensko.

Šalení vychodňare spanikárili že ich páni chcú otráviť a začali vraždiť šlachticov.
Na potlačenie sedliackeho povstania bolo povolané ďalšie vojsko.

Cholera sa nezadržatelne šírila na západ, až dosiahla Viedeň.
Zo Skalice sa cholera rozšírila do Brna, potom postupovala severo-západným smerom na Prahu.

V Čechách a na Morave ale cholera nebola taká smrtelná ako v Uhorsku.
V jednej knižke som čítal, že v Uhorsku boli odhadované obete okolo 240 000 ludí.

V tých časoch bol na kraji každej dediny zberný tábor, kde prichádzajúci musel prežiť inkubačnú dobu 10 dní,
až potom ho pustili do dediny, ináč ho miestni zastrelili.

Takže v tom apokalyptickom čase bol voľný pohyb veľmi obmedzený.
Preto má lokálne svedectvo môjho pra-pra-pra-starého otca Jána Schmidta (V) z Kostolných Moraviec takú váhu.

Dnes som presvedčený, že Bohuslav Tablic zomrel 11.1.1832 a hneď 12.1.1832 ho pochovali.
Senior Seberíny z Banskej Štiavnice sa do Kostolných Moraviec dostal až 27.1.1832 a posvätil Tablicov hrob.

Takže Kollár z Pešti bol schopný informovať o Tablicovom úmrtí až niekedy na jar 1832, kedy už epidémia upadla.
V tých časoch každý myslel len na seba, aby prežil.

A Kollár myslel na Tablicových 50 000, ale nezískal ich.
Zamknuté