Krstní rodičia.

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Neviem prečítať krstnú mamu. Je to zápis na pravej strane, šiesty riadok od konca, obec Veselé, dieťa František Vajteršic.

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cat=765480


Ďakujem
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

preklad od durosa: (bol na MT nedalo sa mu tu napísať :twisted: ) Generosa Virgo Anna Snezniczky Dna Soror Addum Rendi Domini Loci Rector - urodzenná panna Anna Snežniczká - za tým by malo byť sestra pána farára obecného učiteľa. Ovšem podľa histórie obce Veselé tu v r. 1770 zomiera miestny farár. Zápis krstu je z r.1774 ak sa nemýlim a v histórii obce je napísané že po smrti farára (1770) : " Nasledujúcich trinásť rokov pôsobil vo Veselom František Xaver Keczer de Lipócz." Nepodarilo sa nám prísť na nejaké rozumné vysvetlenie. Zatiaľ so zápisom ARD sme sa stretli iba u duchovných osôb.
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 614
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Po rode Vajteršic z Oravského Veselého pátra aj p. Ing. Silvia Sameková zo Senice. Je v tel. zozname.
V monografii obce Šoltýska sa spomína, že Ignác Vajteršic a Katarína Veselovská sa sobášili v O.V. dňa 8.2.1767.
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Dobrý večer.
Silvia Sameková je moja dcéra. Údaje do knihy pre p. Laššaka som jej dala ja, ona s ním komunikovala.

Kto bola nobilis Anna Snežnická? Aký to bol rod?
Krstným otcom bol aj nob. Jozef Medzihradský s miestnou ženou šoltýsa. Druhy raz sú ako krstní rodičia zapísaní nob. Jozef Medzihradský a Anna. V krstnej matrike Dol. Kubín sú v r. 1792 zapísaní rodičia Jozef Medzihradský a Anna Snežnický nobillis z Medzihradného.
livinsky
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 31 Júl 2016, 22:14
Predkovia z oblasti: farnosť Nadlice a okolie

na vysvetlenie záznamu:

Odporúčam vždy texty prečítať, prepísať a text rozdeliť podľa typu písma a svetlosti atramentu, a potom prekladať.

pôvodný text napísaný bledším atramentom:
22 ° {december} B[aptisatus est] // Vessele // Franciscus // Ignatÿ & Cath[arinae] Vajbrsik LL [levantes] Joannes Borovak & generosa virgo Anna Sznezniczky D[omi]na soror Ad[mo]dum Re[vere]ndi Domini °°

22. decembra bolo pokrstené dieťa z Veselého František syn Ignáca a Kataríny Vabršik, za prítomnosti krstných rodičov Jána Borovaka a udrodzenej panny (t.j. slobodná=nevydatá deva) Anny Sneznickej sestry vysoko dôjstojného pána {farára}

neskôr boli dopísané dve poznámky: na začiatku záznamu a na konci záznamu: poznámka sa viaže k otcovi dieťaťa: t.z. Ignác Vabršik bol miestným učiteľom a organistom (kantorom)
° Loci Ludirectoris
°° Loci Rector

Livinsky
belo
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 09 Jan 2016, 21:00
Predkovia z oblasti: Leštiny, Osádka, Pokryváč, Srňacie, Vyšný Kubín.

Zostali nezodpovedané otázky: Kto bola nobilis Anna Snežnická? Aký to bol rod?
Keďže sa okrajovo zaujímam aj o rodinu Kecer, Kecera stretol som sa aj s priezviskom Snežnický (Sznezniczky, Szneznicsky, Szneszniczky a i.) a môžem podať niekoľko informácií o Anne Snežnickej i o jej rode, ktoré môžu niekomu pomôcť. Kňaz František Keczer, ktorý pôsobil v (Oravskom) Veselom v rokoch 1770-1783 sa narodil v Ilave 1.10.1737. Otec: František Keczer, matka Anna, dcéra Andreja Podvaszky žili so svojim synom, kňazom Františkom, v (Oravskom) Veselom. Tu sa dožili aj „zlatej svadby“ o čom svedčí zápis vo veselskej sobášnej matrike zo dňa 12.1.1776.

Dňa 23.10.1740 v Ilave uzavreli manželstvo František Snežnický z Chtelnice (Vittencensis) a Zuzana Podvaszký (dcéra Andreja) a zároveň sestra Anny vydatej za Františka Keczera. František Snežnický bol organistom v Ilave, neskôr v Dubnici a v Dolných Motešiciach, kde aj jeho manželka Zuzana po 13 rokoch manželstva po pôrode syna Jozefa zomrela.

Annu Snežnickú, dcéru Františka a Zuzany Snežnických, po smrti matky vychovávala Anna Keczerová ako jej teta s manželom Františkom. Prípadne mohlo dôjsť aj k určitému osvojeniu, keď je Anna uvádzaná ako sestra kňaza Františka Keczera (správne bola jeho sesternica). Je možné, že spolu s Annou mohla byť v rodine Keczerovcov vychovávaná aj jej sestra Mária, ale toto nemám preskúmané.

Anna Snežnická sa vydala v (Oravskom) Veselom 7.8.1775 za zemana Jozefa Medzihradského z Medzihradného. Žili v Medzihradnom, viem že sa im tu narodili synovia Ladislav a Ignác.

Len pre doplnenie: Eva Keczer, sestra kňaza Františka Keczera, sa v (Oravskom) Veselom 8.11.1773 vydala za Jána Veselovského.
Napísať odpoveď