Dvojičky? Nevidim slovo "gemelli" v zazname - VYRIESENE

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
mitoxy
Člen
Člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 04 Feb 2019, 14:02
Predkovia z oblasti: Malacky, Šenkvice, Vrtižer/Plevník/Predmier

Dvojičky? Nevidim slovo "gemelli" v zazname - VYRIESENE

Príspevok od užívateľa mitoxy » 16 Júl 2019, 09:20

Dobry den,
mozem poprosit s prekladom zaznamu z 29.6.1735:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Citam: Peter a (slovo "a" je preskrtnute?) Pavol, na sviatok sv. Petra a Pavla pokrsteni, syn masiara Michala Selca a jeho zeny Alzbety, vdovy po Antonovi Abelovi, dcery zosnuleho Andreja Zaceka. Svedkovia Michal Sisaj so zenou Evou Chrenkovou.

Vzdy som sa doteraz stretol s tym, ze pri dvojickach bolo napisane "gemelli" alebo "gemellae" ale tuna mi to chyba a tym, ze je "a" preciarknute, tak teraz neviem kto bol pokrsteny...

Vdaka za pomoc
Naposledy upravil/-a mitoxy v 16 Júl 2019, 10:24, upravené celkom 1 krát.Užívateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 3574
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dvojičky? Nevidim slovo "gemelli" v zazname

Príspevok od užívateľa duros » 16 Júl 2019, 10:21

Preskrtnute je slovo "et", teda dieta dostalo dve mena Peter Pavol na sviatok sv. Petra a Pavla. Ze ide o jedno dieta svedci aj pouzitie slovesa "baptisatus" v singulari, teda pokrsteny (jeden). Ak by boli dve, bolo by pouzite "baptisati", navyse kazde dieta by malo svojich krstnych rodicov.

mitoxy
Člen
Člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 04 Feb 2019, 14:02
Predkovia z oblasti: Malacky, Šenkvice, Vrtižer/Plevník/Predmier

Re: Dvojičky? Nevidim slovo "gemelli" v zazname

Príspevok od užívateľa mitoxy » 16 Júl 2019, 10:24

Dakujem pekne za vysvetlenie

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní