záznam krstu - Paser e "VYRIEŠENÉ"

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 246
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň

Chcem sa opýtať, ako mám rozumieť tomu, ak pri krste v nejakej obci je na konci v poznámkach uvedené "paser e..." názov inej obce. Najprv som myslela, že dieťa sa narodilo v tej obci , na ktorú sa odvoláva to slovo paser, ale ako vidieť napr.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
- hneď prvý zápis, Baka má tiež svoju katolícku farnosť,tak mi nie je jasné, prečo by dieťa narodené v Bake krstili v Sárosfe (Blatná na O.) , pričom žiaden z rodičov dieťaťa nepochádzal ani z jednej z oboch farností a nemali teda k Holiciam žiadny citový vzťah.

Ďakujem za pomoc.
Naposledy upravil/-a Monicina v 03 Feb 2024, 20:47, upravené celkom 1 krát.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 910
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Monicina napísal: 30 Jan 2024, 09:09 ... Chcem sa opýtať, ako mám rozumieť tomu, ak pri krste v nejakej obci je na konci v poznámkach uvedené "paser e..." názov inej obce. Najprv som myslela, že dieťa sa narodilo v tej obci , na ktorú sa odvoláva to slovo paser, ale ako vidieť napr.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
- hneď prvý zápis ...
Dobrý deň,
v poznámke je uvedené "pater e(x) Baka". Stačí si prelistovať pár strán matriky, napr. https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 246
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Dobrý deň
Ja tam všade vidim paser.
Ale dobre, ak by to aj bolo pater, ako sa to vysvetlí?

Tak ma napadlo, mohlo by to teoreticky znamenať, že otec dieťaťa sa predtým dlhšie zdržiaval v danej obci?
V mojom prîpade je tam uvedená Baka.
Otec dieťaťa, uvedeného v krste sa narodil v Padáni, ale strávil tam len rok. O rok neskôr už bol inde pretože jeho vlastný otec ako pastier sa často sťahoval. O dva roky mu zomrela matka a otec si vzal vdovu z Baky, kde potom o 20 rokov zomrel. Syn sa oženil vo Vrakuni a tak ako kedysi jeho otec aj on ako pastier sa neustále sťahoval.
Syn teda zrejme pred svadbou vyrastal 20 rokov v Bake.
Len pripadá mi to také zvláštne, že farár poukazuje na obec, kde niekto vyrastal, nie je mi jasný dôvod. Veď by malo byť dôležitejšie, kde bol pokrstený alebo kde sa ženil. Máte niekto nejaký tip na vysvetlenie? Mohlo by to napr. eventuálne suvisieť s nejakým dôležitým náboženským úkonom (prijímanie a birmovka). Je vysoko pravdepodobné, že v Bake mohol absolvovať tie úkony, ale to neoverîm, nakoľko tá farnosť nemá zachované záznamy birmoviek. Myslíte si, že príjmanie a birmovka boli tak dôležité pre farárov, možno najdôležitejšie obrady v živote kresťana a preto farár takto nepriamo na to odkazal?
Ďakujem vopred za Vaše postrehy.
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 236
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Vysvetlit sa to da celkom jednoducho: miestny farar nebol pritomny (mozno bol chory, odcestovany alebo podobne..) tak ho zastupoval farar z vedlajsej obce.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3289
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý večer,
predmetná poznámka jednoznačne znie: „pater e(x) Baka“, čiže „otec je z Baky.“ Je možné, že dotyčný celý život vyrastal v Bake, a preto si myslel, že sa tam aj narodil. Nemusel ani vedieť, kde presne sa narodil. V tých dobách to ani nebolo potrebné, ako pastier možno nikdy nepotreboval dokladovať svoj pôvod, miesto narodenia či dátum narodenia.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Monicina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 246
Dátum registrácie: 21 Okt 2021, 12:23
Predkovia z oblasti: Podunajská nížina a okolie Kráľovského Chlmca a Berežská oblasť v Zakarpatskej Rus
Bydlisko: Bratislava

Ďakujem Vám za názor a áno, máte pravdu, neznalosť miesta narodenia by to krásne vysvetľovalo. Zase som sa niečo nové naučila.
MartinaS
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 236
Dátum registrácie: 21 Jún 2019, 12:24
Predkovia z oblasti: Pezinok, Raca, Oslany, Vylok

Hm, mate pravdu, kazdu chvilu sa da naucit nieco nove ...
Mna pomylilo, ze hned na tej istej stranke matriky krstil deti Pater Georgius.... takze nie je pater ako pater :-)
Martina
Napísať odpoveď