Chýbajúce matriky

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
Bobo2
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 134
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 08:10
Predkovia z oblasti: Ilenin, Lukacsik, Margecanszky, Sikora, Košice-Kavečany

Pátram po chýbajúcej časti matrík Kostoľany nad Hornádom obdobie 1748-1783 (všetky) a 1727-1747 (úmrtia). V štátnom archíve v Košiciach o nich nevedia, v Levoči ma odkázali na Košice, Košičania zasa na arcibiskupský archív. Ten ich má v dispozícii od r. 1895, archivár v záznamoch našiel existenciu chýbajúcej časti v roku 1854 ( :D ...viem prešlo už odvtedy veľa rokov).

Má niekto skúsenosť, kde by bolo možné definitívne potvrdiť ich "neexistenciu" v súčasnosti?
Bobo2
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 134
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 08:10
Predkovia z oblasti: Ilenin, Lukacsik, Margecanszky, Sikora, Košice-Kavečany

Archivár biskupského úradu ma informoval, že v ich archíve z odovzdávania matrík v Kostoľanoch n/H v r. 1952 chýba zápisnica. Nevie teda povedať v akom rozsahu sa matriky odovzdali...
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Definitívne potvrdiť neexistenciu sa nedá, keď teda nie je známe, že neprežili vojnu a pod. Boli prípady, keď v 50. rokoch niektoré matriky skryli a neboli odovzdané, stále je teda možnosť, že sa nachádzajú u niekoho na povale.
Bobo2
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 134
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 08:10
Predkovia z oblasti: Ilenin, Lukacsik, Margecanszky, Sikora, Košice-Kavečany

Ďakujem za reakciu, áno, zápisnica by priniesla informáciu o ich "osude". Komunikujem aj s p. starostom obce - nadšencom a človekom znalým histórie, ktorý ma ubezpečil, že na fare rozhodne odložené nie sú. Je to škoda, bez nich sa nám nedarí s istotou prepájať dve obdobia. 40 rokov bez matričných zápisov je veľa...
Napísať odpoveď