Identifikácia obce "Zavódi"

Našli ste v archívoch obec, oblasť, geografické označenie, ktoré neviete nájsť ani na Goolge mapách? Tu vám pomôžeme zistiť, čo to je.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3289
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň, pri svojom pátraní v r. kat. matrike obce Motešice som narazil na zápis o narodení Pavla Samka zo dňa 19.1.1723.
Mohli by ste mi prosím poradiť, o akú obec ide?
Keď som sa to snažil nájsť, stálo mi to vyhodilo len Závodie, časť mesta Žilina a to mi príde dosť ďaleko...

https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... :151566350

Každopádne vopred ďakujem za radu :-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Asi 10 km východne od Motešíc je dedina Závada pod Čiernym vrchom. V minulosti Ugrócz Závada. Najbližšia ďalšia je Trenčianska Závada pri Nemšovej. Preverte si, ktorá pripadá do úvahy.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 398
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

Ja by som sa skor prihovarala za t.c. Trenciansku Zavadu...(predtym len Zavada...) skuste RK matriky z Nemsovej... ;)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 5001
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Toto by ma zaujimalo, ze preco odporucate Trenciansku Zavadu? :-) Vazne som zacal hladat, ale nevidim suvis - patrila aj s Nemsovou pod Trencianske hradne panstvo, kde Motesicki nemali ziadne majetkove podiely, takze mi to nejde do hlavy. Je fakt, ze Motesicki mali velmi vela majetkov a rozsahom takmer po polovici Slovenska, ale tuto tusim nic. Je fakt, ze ani Zavada pod Ciernym Vrchom, ale ta je aspon geograficky blizsie....
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 398
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

duros napísal:Toto by ma zaujimalo, ze preco odporucate Trenciansku Zavadu? :-) Vazne som zacal hladat, ale nevidim suvis - patrila aj s Nemsovou pod Trencianske hradne panstvo, kde Motesicki nemali ziadne majetkove podiely, takze mi to nejde do hlavy. Je fakt, ze Motesicki mali velmi vela majetkov a rozsahom takmer po polovici Slovenska, ale tuto tusim nic. Je fakt, ze ani Zavada pod Ciernym Vrchom, ale ta je aspon geograficky blizsie....
:? no, pokial cakate nejake logicke zdovodnenie, tak to teda nemam... skor ma zaujalo, ze toto priezvisko sa vyskytuje v cca uvadzanom case od Ilavy, v trencine,, Bosaci... urcite sa mylim, ako sa mi to uz mnohokrat stalo :roll: , ale je pravda, ze som sa mnohokrat tretla (a urcite aj vy) s priselcami ( i v case nevolnictva) z omnoho vacsej dialky bez nejakeho mozneho dalsieho logickeho vysvetlenia... :shock:
pekny nedelny vecer vam... :-)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 5001
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Heh, zmienka o vyskyte priezviska ma naviedla na inu fintu a podla mna nie som daleko od pravdy :-) Zavodie, cast obce Bobot - dokona vyskyt priezviska Samko! :-) A podla mna, kedze je tam Juraj Samko, bol by v tom cert, aby to nebol prave ten uvedeny v matrike ako otec! A vsimnite si tu blizkost :-)
http://193.224.149.8/adatbazisokol/adat ... atlap/4468
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 398
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

+++ ;) :lol:
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3289
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Tak Vám pekne ďakujem. V obci Trenčianska Závada som našiel narodenie Anny, dcéry Juraja a Anny Šimkových. V Závade pod Čiernym Vrchom som nenašiel žiadne ani podobné priezviská. Skúsim teda prejsť aspoň úmrtnú matriku farnosti Bobot, či nájdem aspoň úmrtie Juraja Samka a Anny. Ešte raz, vrelá vďaka.... :-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 5001
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

patricius95 napísal:Tak Vám pekne ďakujem. V obci Trenčianska Závada som našiel narodenie Anny, dcéry Juraja a Anny Šimkových. V Závade pod Čiernym Vrchom som nenašiel žiadne ani podobné priezviská. Skúsim teda prejsť aspoň úmrtnú matriku farnosti Bobot, či nájdem aspoň úmrtie Juraja Samka a Anny. Ešte raz, vrelá vďaka.... :-)
Pozor, nezamienal by som Samka za Šimka. Šimkovcov je strasne vela aj v Trencianskej zupe. Natrafil som na toto priezvisko hadam v kazdej farnosti, ktoru som prezeral.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3289
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Nakoniec som našiel úmrtie akéhosi Juraja Samka v Závodí (matrika Bobot) dňa 1.2.1741 vo veku cca 54 rokov. Myslím si, že skutočne ide o osobu, ktorú som hľadal.
Mal by som ešte jednu otázku: Platil aj v prípade súpisov z rokov 1715 a 1720 vekový cenzus (ako napr. pri sčítaní z roku 1828)? Pýtam sa, pretože som našiel úmrtie Pavla Samka (1648-1728), ktorý by podľa veku čiste teoreticky mohol byť otcom vyššie spomenutého Juraja Samka, avšak v súpise z r. 1715 figuruje len Juraj Samko. (V súpise r. 1720 je uvedený Michal Samko).

Som Vám všetkým vďačný, že ste mi pomohli. :-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď