Strana 1 z 1

Našiel niekto predka v tureckých súpisoch obyvateľstva z čias tureckej okupácie?

Napísané: 02 Dec 2018, 12:47
od používateľa TiLK
Na stránke http://www.geni.sk/dalsie-druhy-supisov/ sa ako jeden z možných súpisov uvádzajú aj turecké (osmanské) súpisy daňovníkov:

Turecké súpisy – v časoch tureckej okupácie si aj Turci robili súpisy obyvateľstva a teda počtu tých, ktorí im odvádzali nariadené dávky. Tieto súpisy sa však nachádzajú v maďarských a tureckých archívoch. Jeden takýto súpis bol aj spracovaný – VASS, E.: A szécsényi szandzsák 1554. évi adóôsszeírása. Sú v ňom aj niektoré slovenské obce, ktoré do sečenského sendžaku patrili.

Je to len teoretický tip, alebo viete o niekom, kto v nich aj reálne našiel predka cez bezpečne overenú líniu? Najmä, ak predok nemal urodzený pôvod, záznamy väčšinou končia v 18. storočí, no Turci odišli o necelé storočie skôr. Ak ste v ich záznamoch skutočne predka našli, alebo o niekom takom viete, môžete sa o podeliť o to, ako sa vám to podarilo? Môžete ukázať scan listiny? Ako ste riešili preklad?

Re: Našiel niekto predka v tureckých súpisoch obyvateľstva z čias tureckej okupácie?

Napísané: 03 Dec 2018, 12:29
od používateľa jurajpolak
Pochybujem, že toto niekto nájde, keďže takmer určite je tam medzera medzi týmto súpisom a začiatkom matrík. Môžu sedieť mená, ale celú líniu neviem neviem...
Ja napr. mám toto v Urbári z roku 1592, kde mi priezviská sedia, ale matriky následne sa začínajú rokom 1670. V tej medzere sú cca tri generácie, ktoré nemám odkiaľ zobrať.